U-BT a triumfat în derbiul cu CSU Sibiu

U-BT Cluj-Napoca s-a impus fără probleme în partida disputată pe teren propriu în compania celor de la BC CSU Sibiu, scor 92-64 (18-12, 25-21, 26-10, 23-21). Derbiul etapei a patra, disputat la Sala Sporturilor „Horia Demian”, s-a jucat cu „casa închisă”.

În ciuda scorului final, oaspeții au avut inițiativa în startul meciului, aceștia având avantaj pe tabelă până aproape de finalul primului sfert. Prima parte s-a încheiat cu o diferență de 6 puncte în favoarea clujenilor, iar până la pauza mare amfitrionii au reușit să rupă și mai tare echilibrul, scorul devenind 43-33. În sfertul al treilea, „Șepcile roșii” i-au îngenuncheat pe sibieni, adjudecându-și manșa la 16 puncte diferență (26-10). La jumătatea sfertul terț, Randal Falker, numărul 0 de la CSU Sibiu, a fost trimis la vestiare, după ce a fost foarte agresiv pe toată durata partidei. Ultima parte a fost ceva mai echilibrată, oaspeții revenindu-și spre finalul meciului, însă U-BT și-a adjudecat și acest sfert, 23-21. Vedeta meciului a fost Donatas Tarolis, de la echipa gazdă, acesta trecându-și în cont 18 puncte. Universitatea rămâne lider în Grupa A a Ligii Naționale de Baschet Masculin, după patru victorii în patru meciuri disputate. Pentru aceștia urmează meciul din Europe Cup, în Rusia, în compania celor de la Enisey Krasnoyarsk, formație contracandidată la primul loc din grupă.