Tenis / Simona Halep – un sfert de pas spre titlu

Turneul de la Paris, al doilea de Grand-Slam al sezonului, după Australian Open, a intrat în linie dreaptă. În competiţia feminină, Simona Halep, ultima reprezentantă a României rămasă în cursă, s-a calificat, marţi, în „sferturile” de finală, după o victorie confortabilă cu belgianca Elise Mertens, locul 16 în clasamentul WTA. Simona a confirmat calculele hârtiei şi s-a impus cu 6-2, 6-1, după fix o oră de la primul serviciu. În setul al doilea, Mertens şi-a pierdut de fiecare dată serviciul, iar game-ul de onoare l-a obţinut după un break. Simona a mai învins-o pe Mertens chiar înaintea Roland-Garros-ului, la Madrid. Pentru un loc în „careul de aşi”, Halep se va bate cu învingătoarea meciului Angelique Kerber – Caroline Garcia. Caroline Wozniacki, nimeni alta decât campioana de la Australian Open, a fost eliminată de Daria Kasatkina. Început duminică seară, dar întrerupt din cauza vizibilităţii reduse, meciul a continuat luni şi s-a încheiat cu victoria cel puţin surprinzătoare a rusoaice, scor 7-6, 6-3. Daneza a cedat primul set după ce a condus cu 5-3.

În turneul masculin, germanul Alexander Zverev, al doilea favorit, a disputat un nou meci maraton, de cinci seturi. După ce l-a eliminat pe Dzhumur, revenind de la 1-2 la seturi, neamţul s-a calificat în aceeaşi manieră şi în faţa rusului Karen Kachanov, după trei ore şi 32 de minute de la primul serviciu. Câştigător a trei turnee masters series, din care două pe zgură, Zverev s-a calificat pentru prima dată în „sferturile” de finală ale unui Grand-Slam şi va juca cu austriacul Dominic Thiem. Meciul are loc astăzi şi este al şaptea dintre cei doi. Ultimul meci a avut loc în finala mastersului de la Madrid, din acest sezon, şi a fost câştigat de Zverev în două seturi. Scorul „directelor” este favorabil austriacului, care conduce cu 4-2. S-au mai întâlnit la French Open în 2016, când Thiem s-a impus în patru seturi. Austriacul l-a dovedit în „optimi” pe japonezul Kei Nishikori, aflat în căutarea formei de altădată. Este primul succes al lui Thiem în faţa niponului în trei meciuri.

Spaniolul Fernando Verdasco a fost, împotriva lui Novak Djokovic, doar o umbră a jucătorului care l-a pus la respect pe bulgarul Grigor Dimitrov, căruia i-a administrat un sec 3-0 la seturi. Sârbul s-a calificat mai departe, după 6-3, 6-4, 6-2. Djokovic încă n-a pierdut set la actuala ediţie a turneului din Hexagon şi are o misiune facilă în „sferturi”, urmând să-l înfrunte, astăzi, dar nu înainte de ora 12, pe italianul Marco Cecchinato, locul 72 în clasamentul ATP. Cecchinato este cel care l-a eliminat pe Marius Copil în primul tur, iar apoi i-a trimis acasă pe Pablo Carreno Busta şi David Goffin.