Tenis / Simona Halep – la o victorie de primul loc

• Românca trebuie s-o învingă pe Karolina Pliskova, în semifinalele turneului de la Miami, pentru a redeveni lidera clasamentului WTA.

Victoria Simonei Halep cu Wang Qiang, coroborată cu eliminarea Petrei Kvitova, învinsă de australianca Ashleigh Barty, scor 6-7, 6-3, 2-6, în „sferturile” de finală ale mastersului de la Miami, face ca reprezentanta noastră să o depășească pe cehoaică în clasamentul WTA, urmând ca cele două să facă rocadă, începând de luni, odată cu reactualizarea ierarhiei. Dar sunt șanse ca Simona să revină pe primul loc al clasamentului, iar pentru aceasta trebuie să se califice în finala turneului nord-american și s-o învingă pe Karolina Pliskova, adversara din semifinale. Meciul se joacă în această dimineață și este al 11-lea între acestea, palmaresul fiind net favorabil româncei, care conduce cu 8-2. În acest an s-au mai înfruntat în „sferturile” de finală ale Cupei Federației, iar Halep s-a impus cu 2-1 la seturi. Dacă trece de Pliskova, Halep mai pune 260 de puncte la actuala zestre, suficient pentru a o depăși pe japoneza Naomi Osaka, care a părăsit turneul de la Miami în turul al treilea, eliminată de Hsieh Su Wei. Revenind la partida din „sferturi”, Halep și chinezoaica Wang Qiang s-au duelat nu doar în break-uri, ci și în greșeli, mult prea multe la acest nivel. Wang și-a pierdut serviciul de șapte ori, iar Halep de cinci ori. Românca a reușit un come-back de senzație în setul al doilea, de la 1-5, iar la 4-5 a salvat trei mingi de set pe propriul serviviu. A fost al doilea meci dintre cele două, iar scorul „directelor” este 2-0 pentru româncă. Pentru cel de-al doilea loc în finala de la Miami se bat Annett Kontaveit și Ashleigh Barty.