Tenis / Simona Halep – în semifinalele turneului de la Wuhan

simona-halepSimona Halep a învins-o, joi dimineaţă, pe Madison Keys, din SUA, în „sferturile” de finală ale turneului WTA de la Wuhan, şi s-a calificat în „careul de aşi” al competiţiei, pentru prima dată în carieră. Cap de serie numărul 4 la turneul din China, Halep a dispus de Keys în două seturi, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 11 minute de la primul serviciu. A fost a cincea întâlnire dintre cele două şi a patra victorie a reprezentantei noastre, care a mai învins-o în acest an pe jucătoarea nord-americană la Wimbledon şi Montreal. În primul set al meciului de la Wuhan, Halep a revenit de la 1-3, iar setul secund l-a dominat copios. Pentru un loc în marea finală, Simona Halep se va bate astăzi cu învingătoarea meciului Petra Kvitova (Cehia) – Johanna Konta (Marea Britanie). Să mai scriem că după victoria cu Şvedova, din „optimi”, Simona Halep şi-a asigurat prezenţa la Turneul Campioanelor, care va avea loc în perioada 23-30 octombrie, în Singapore. Până în prezent, alături de Simona Halep, la Turneul Campioanelor şi-au mai asigurat prezenţa doar Serena Williams şi Angelique Kerber. Garbine Muguruza, campioana de la Roland-Garros, se află încă în aşteptare.