Tenis / Simona Halep e în „careul de aşi” la Roland Garros

Aventura Simonei Halep la Paris continuă. Românca, cap de serie numărul 1 în turneul feminin, s-a calificat, miercuri, în penultimul act al competiţiei, după ce a eliminat-o, în trei seturi, pe germanca Angelique Kerber, scor 6-7, 6-3, 6-2, după două ore şi 16 minute. Halep a dormit în debutul meciului, iar Kerber a condus cu 4-0. Reprezentanta noastră s-a trezit şi a trimis primul act în tie-break, însă setul i-a revenit germancei. Halep şi-a îmbunătăţit jocul în următoarele două seturi şi a gestionat mai bine schimburile de pe fundul terenului, punând-o în mare dificultate pe Kerber, care a evoluat în multe momente cu ochii „larg” închişi. Echilibrul din primul set n-a mai existat, iar Halep, agresivă, şi-a obligat adversara să greşească, uneori copilăreşte. Potrivit statisticii, Kerber a făcut 53 de erori neforţate, faţă de cele 46 ale româncei. De asemenea, Simona a avut 26 de lovituri direct câştigătoare. A fost al nouălea meci dintre cele două, iar scorul „directelor” a devenit 5-4 pentru Simona, care a mai învins-o pe Kerber în acest an, la Australian Open, în semifinale. Pentru a treia prezenţă în ultimul act la Roland Garros, Simona Halep se va bate cu iberica Garbine Muguruza, fostă campioană la Paris. Muguruza a snopit-o pe Maria Şarapova, în faţa căreia a cedat doar trei game-uri. De cinci ori s-au înfruntat Halep şi Muguruza, iar scorul este favorabil ibericei, care s-a impus de patru ori, ultima oară la Doha, în februarie. Singura dată când Halep a învins-o pe Muguruza s-a întâmplat în 2015, la Stuttgart. Pentru cel de-al doilea loc în finală se bat americancele Madison Keys şi Sloane Stephens.