Tenis / Simona Halep a urcat pe locul doi

• De două ori învingătoare la Madrid, românca a ratat șansa de a se impune pentru a treia oară la turneul patronat de Ion Țiriac.

Simona Halep a început promițător meciul cu olandeza Kiki Bertens, din finala turneului masters series de la Madrid și a condus cu 3-1, apou cu 4-2, lăsând impresia, din păcate falsă, că va triumfa pentru a treia oară la competiția din capitala Spaniei. Jucătoarea batavă, aflată pe locul 7 în clasamentul WTA a revenit și a câștigat patru game-uri la rând, iar setul cu 6-4, după 38 de minute. Aflată în cădere liberă, românca a fost la fel de pasivă și în startul setului al doilea și i-a permis lui Bertens să-și treacă în cont șase game-uri la rând. Halep a dat semne palide de revenire, a egalat la 2, dar și-a pierdut, din nou, serviciul în game-ul cinci. Tras la indigo, setul s-a încheiat tot cu 6-4 pentru olandeză, după ce românca a salvat două mingi de meci. A fost al cincelea meci dintre cele două, iar scorul „directelor” a devenit 3-2 pentru Bertens, care în 2018 a dovedit-o pe reprezentanta noastră și la Cincinnatti. Simona a ratat șansa de a reveni pe primul loc al clasamentului, dar a urcat pe poziția secundă, fiind la numai 239 de puncte de primul loc, ocupat în continuare de japoneza Naomi Osaka.