Tenis / Performanţa la care a ajuns Mihaela Buzărnescu

• Simona Halep, principala favorită a turneului de la Montreal, pe care l-a câştigat în 2016, şi-a aflat adversara din turul al doilea, în faţa căreia s-a impus de şapte ori în tot atâtea confruntări.

Nu mai puţin de cinci românce au evoluat marţi, în primul tur, la mastersul WTA de la Montreal şi toate se află în top 100 mondial. Este vorba de Irina Camelia Begu, Ana Bogdan, Mihaela Buzărnescu, Sorana Cârstea şi Monica Niculescu. Dintre acestea, ultimele două s-au aflat faţă de în faţă, iar câştig de cauză a avut Cârstea, care a revenit de la 0-1 la seturi şi s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-4, după două ore şi 12 minute de la primul serviciu. A fost a şaptea întâlnire dintre cele două, iar scorul „directelor” a devenit 4-3 pentru Cârstea, care s-a impus în ultimele trei ocazii. De notat că Niculescu a acuzat şi o stare de oboseală, în condiţiile în care a disputat şi două meciuri în calificări, cu Jakupovic şi Alexandrova. Pe Cârstea o aşteaptă un meci infernal, cu Venus Williams. Locul 55 în clasamentul mondial, Irina Camelia Begu a fost eliminată de australianca Ashley Barty, jucătoare mult mai bine clasată, respectiv pe 16. Tenismena de la Antipozi s-a impus cu 6-3, 1-6, 7-5, după aproape trei ore de joc. Tot în trei seturi a fost învinsă şi Ana Bogdan (82 WTA), de către rusoaica Aryna Sabalenka (39 WTA), scor 4-6, 6-4, 3-6, după o oră şi 53 de minute. Bogdan a pierdut primul set după ce a condus cu 3-1, iar Sabalenka a câştigat cinci game-uri la rând. Ana Bogdan a avut nevoie să treacă prin furcile caudine ale calificărilor pentru a accede pe tabloul principal la Montreal. Proaspătă câştigătoare a turneului de la San Jose, Mihaela Buzărnescu a confirmat calculele hârtiei şi a învins-o pe Qiang Wang, în două seturi, scor 6-2, 7-5. Buzărnescu, locul 20 mondial, a ajuns la şase victorii consecutive. Următoarea adversară a Mihaelei este nimeni alta decât deţinătoarea titlului la turneul canadian, Elina Svitolina, din Ucraina. Simona Halep, principala favorită a turneului, şi-a aflat adversara din turul al doilea, iar aceasta este, după cum ne aşteptam, rusoaica Anastasia Pavliucenkova, numărul 28 mondial, care a eliminat-o în runda inaugurală pe americanca McHale. Halep şi Pavliucenkova au la activ şapte întâlniri, din care trei în Europa, iar românca conduce detaşat cu 7-0.