Tenis / Halep şi-a aflat adversara de la Cincinnatti

• Aceasta a jucat în decurs de o săptămână cu Mihaela Buzărnescu, Sorana Cârstea şi Irina Camelia Begu, iar acum o înfruntă şi pe Simona Halep.

Proaspătă campioană la Montreal, Simona Halep este mare favorită să se impună şi la Cincinnatti, acolo unde îşi începe aventura din turul al doilea. Am fi putut asista la un duel 100% românesc, dacă Irina Camelia Begu ar fi învins-o, în primul tur, pe australianca Ajla Tomljanovic, locul 58 mondial. Jucătoarea de la Antipozi s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-3, după două ore şi trei minute de la primul serviciu. Begu a reuşit un come-back de senzaţie în primul set de la 0-4 şi a câştigat şase game-uri la rând! Begu a servit nouă aşi pe parcursul meciului, dar a şi făcut opt duble greşeli. A fost al treilea meci dintre cele două, iar scorul „directelor” a devenit 2-1 pentru Begu. Aceasta din urmă este a doua jucătoare română pe care Tomljanovic o elimină la actuala ediţie a turneului nord-american, după Sorana Cârstea, pe care a dovedit-o în calificări. În urmă cu o săptămână, Tomljanovic a jucat cu Mihaela Buzărnescu la San Jose, în faza „sferturilor” de finală şi a cedat cu 0-2 la seturi. Meciul dintre Halep şi Tomljanovic are loc miercuri, 15 august, dar nu mai devreme de ora 17,30. Simona Halep are doar trei înfrângeri în ultimele 24 de meciuri şi dacă confirmă calculele hârtiei în meciul cu Tomljanovic are toate şansele s-o reîntâlnească pe Alison Barty, pe care tocmai a învins-o la Montreal. Meciurile de gală ale turului secund în turneul feminin de la Cincinnatti sunt Petra Kvitova – Serena Williams şi Victoria Azarenka – Caroline Garcia.

În turneul masculin, britanicul Andy Murray, beneficiarul unui wild-card, a fost eliminat în primul tur de francezul Lucas Pouille, în trei seturi, scor 1-6, 6-1, 4-6. Compatriotul lui Murray, Kyle Edmund s-a calificat în turul al doilea, alături de Stan Wawrinka şi Novak Djokovic. Sârbul a trecut de americanul Steve Johnson, scor 6-4, 7-6, după un al doilea set complicat, cu răsturnări spectaculoasă. Djokovic a condus cu 3-0 şi a părut că deţine controlul, dar yankeul a revenit, câştigând patru game-uri la rând. Djokovic a servit pentru meci la 5-4, dar Johnson a reuşit break-ul şi aşa s-a ajuns în tie-break, pe care campionul de la Wimbledon l-a gestionat mai inspirat. Creditat cu şanse mari să joace finala la Toronto, Novak Djokovic s-a împiedicat în „optimi” de grecul Stefanos Tsitsipas, care avea să şi ajungă în ultimul act al turneului canadian. Djokovic are şi acum o şansă bună de a ajunge departe la Cincinnatti, în condiţiile în care a fost repartizat pe partea superioară a tabloului de concurs, de unde lipseşte spaniolul Rafael Nadal, care a declarat forfait, invocând oboseala. Următorul adversar al lui Djokovic este francezul Mannarino.