Tenis / Game over pentru Simona Halep

Românca și-a încheiat devreme aventura la turneul de la Wuhan, a cărei principală favorită a fost, fiind eliminată de slovaca Dominica Cibulkova, cea care mai înainte a învins-o și pe Monica Niculescu. Cibulkova, finalistă a turneului în 2016, i-a administrat Simonei Halep un usturător 6-0, 7-5. Prezentă pe teren doar fizic în primul set, în care a făcut numeroase greșeli neforțate, nepermise pentru un lider mondial, Simona a revenit în setul al doilea de la 0-2 și a câștigat primul game după alte opt la rând pierdute. A fost al șaptelea meci dintre cele două, iar scorul „directelor” a devenit 5-2 pentru jucătoarea slovacă, aflată pe locul 31 în clasamentul WTA. Simona nu s-a descurcat mai bine la Wuhan nici anul trecut, când a fost eliminată, în aceeași fază, de rusoaica Daria Kasatkina, după 2-6, 1-6. În 2016, românca a fost aproape de finală, însă s-a oprit în semifinale, eliminată de Petra Kvitova.

Este al doilea turneu la rând pe care Halep îl părăsește după un singur meci disputat. Constănțeanca n-a făcut mulți purici nici la US Open, unde a fost eliminată în runda inaugurală. Ultima victorie a româncei în circuit datează din 19 august și a fost obținută în fața bielorusei Sabalenka, în semifinalele turneului de la Cincinnati. La fel de repede și-au încheiat aventura la Wuhan alte trei favorite: Elina Svitolina, Karolina Pliskova și Caroline Garcia. Aceasta din urmă este deținătoarea titlului

Murray – chinuit de un jucător de pe locul 340

Fost lider mondial, Andy Murray, dublu campion la Wimbledon și dublu campion olimpic, a disputat, marți seară, primul meci după o lună de zile, înfruntîndu-l pe chinezul Zhizhen Zhang, în cadrul turneului de la Shenzen, pe care britanicul l-a câștigat în 2014. Aflat pe locul 311 mondial, Murray s-a calificat în turul al doilea, însă nu fără emoții. Asiaticul, numărul 340 în clasamentul ATP i-a luat un set mult mai valorosului său adversar, însă s-a retras în decisiv, la scorul de 2-4, după două ore și 26 de minute. Murray a salvat opt din cele zece mingi de break pe care le-a avut oponentul acestuia.

Meciul cu Zhang este abia al 11-lea disputat de Murray în 2018. E adevărat că britanicul a revenit în circuit abia la jumătatea lunii iunie, cu ocazia turneului pe iarbă de la Eastbourne. La turneul de la Washington, Murray a legat trei victorii și a ajuns până în semifinale, dar s-a retras din cauza problemelor medicale după un meci cu românul Marius Copil. Pentru un loc în „sferturi” la Shenzen, Murray se va bate cu belgianul David Goffin, principalul favorit al turneului. Partida are loc joi dimineață, dar nu mai devreme de ora 7. La general, Murray conduce cu 5-2, însă belgianul are de data aceasta prima șansă.