Tarolis, Richard și Artis Ate, artizanii victoriei cu CSU Sibiu

Formația antrenată de Mihai Silvășan a ajuns la opt victorii consecutive în acest sezon, patru în Liga Națională și altr patru în FIBA Europe Cup. După ce a învins, la mijlocul săptămânii, pe Balkan Botevgard, „U” Banca Transilvania Cluj s-a impus fără emoții în derby-ul Ardealului, cu CSU Sibiu, partida disputându-se în Sala Sporturilor „Horia Demian” și a contat pentru etapa a 4-a.

Clujenii, cu Donatas Tarolis în prim plan, autor a 18 puncte și opt recuperări, și Patrick Richard și Artis Ate, ambii cu câte 17 puncte, s-au impus la o diferență de 28 de puncte, scor 92-64, pe „sferturi” 18-21, 25-21, 26-10, 23-21. După cumse poate observa, diferența s-a făcut după pauza, respectiv în „sfertul” al treilea, pe care amfitrionii l-au antamat la o diferență de 16 puncte. „5”-ul de start al Universității a fost alcătuit din Patrick Richard, Planinic, Kerron Johnson, Donatas Tarolis și David Vida. Sibienii au pus primele puncte pe tabelă, în secunda 53, prin Cooper Williams. Universitatea a trecut pentru prima dată în avantaj după aproape două minute, scor 4-2, grație lui Patrick Richard, care a înscris un coș de la distanță. La rândul lor, sibienii s-au aflat de mai multe ori la conducere pe parcursul primului „sfert”, ultima dată în minutul 8, scor 12-11. În „sfertul” al treilea, dominat copios de gazde, acestea au marcat cinci coșuri de la distanță, prin Donatas Tarolis (2), Patrick Richard și Artis Ate (2). Patrick Richard și-a mai trecut în cont alte două reușite de la linia de 6,25 metri în „sfertul” al patrulea. Ultimele puncte ale meciului au fost reușite de sibieni, printr-un fost jucător al Universității Cluj, Rolland Torok, care a înscris ambele aruncări libere. ”Trebuie să îi felicităm pe băieți, am încercat să le explicăm în ultimele două zile ce înseamnă un meci cu Sibiul. Pentru fanii noștri, derby-ul s-a accentuat în ultimii ani. Jucători au înțeles toate lucrurile acestea și au dus misiunea la bun sfârșit. Scorul nu este realist, Sibiul nu a avut la dispoziție un jucător important. Au avut o zi în minus de pauză, dar acestea nu sunt problemele noastre. Mă bucur că am fost profesioniști și că am câștigat într-un mod categoric. A fost o atmosferă perfectă pentru derby. Țin să le mulțumesc din suflet fanilor, îi așteptăm în continuare și sperăm să nu îi dezamăgim. Ne odihnim în această seară (n.r.: vineri) și pregătim de mâine (n.r.: sâmbătă) jocul din Rusia”, a declarant Mihai Silvășan pe site-ul oficial al echipei.