Start promițător al echipelor românești în Europa League

• După CFR Cluj, care a evoluat marți în Liga Campionilor, alte două echipei românești și-au început aventura în ediția 2019/2020 a cupelor europene și tot din primul tur preliminar. Vice-campioana României, FCSB, a învins echipa moldoveană Milsami Orhei cu scorul de 2-0, în prima manşă a turului întâi preliminar al Europa League, iar CSU Craiova a dispus, în deplasare, de formaţia azeră Sabail FK cu scorul de 3-2. În afară de FCSB, alte două nume grele din fotbalul continental sunt angrenate în această fază a Europa League și mă refer la Glasgow Rangers și Aberdeen.

Partida s-a disputat la Giurgiu, pe stadionul ”Marin Anastasovici”, iar golurile învingătorilor au fost marcate de Florin Tănase în minutele 12 și 56. În urma acestui rezultat, FCSB are prima şansă la calificarea în faza următoare. Scorul putea fi mai mare, dar ”roş-albaştri” au ratat mai multe ocazii clare de gol prin Cristea (30), al cărui şut din colţul careului mic a fost respins de portar, Nedelcu (38), care a şutat de la 35 metri, puţin alături de vinclu, şi Man (43), blocat de Crăciun în momentul şutului. Gazdele au evoluat din minutul 72 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Lucian Filip, care a primit al doilea cartonaş galben, la zece minute de la intrarea pe teren. Chiar și așa, FCSB a rămas periculoasă și ar mai fi putut înscrie prin Hora (85), Ovidiu Popescu (86) și Coman (88). Nu e mai puțin adevărat să se putea termina 2-1, dar Vlad a avut o intervenţie salutară în prelungirile partidei, când s-a opus unui autogol al lui Planic, la o centrare în careul bucureştenilor. Manşa secundă va avea loc pe 18 iulie, la Orhei. Dacă va trece de Milsami Orhei, FCSB va juca în turul al doilea cu învingătoarea dintre Alaşkert (Armenia) şi Makedonija Skopje (Macedonia de Nord). Armenii s-au impus la Erevan cu 3-1, însă calificarea rămâne deschisă.

CSU Craiova – victorie în Europa după 26 de ani!

Universitatea Craiova a învins formaţia azeră FK Sabail cu scorul de 3-2 (1-1),  pe Stadionul Bayil din Baku, în aceeași fază a competiției. Oltenii au făcut un pas important spre turul următor după această victorie la limită, care putea fi mult mai clară, după felul în care a controlat jocul. Golurile oaspeților au fost marcate de Alexandru Mateiu (12), Nicuşor Bancu (51) și Mihai Roman II (67), în timp ce pentru amfitrioni a punctat Agabala Ramazanov (33, 82). Prima ocazie a azerilor a venit în minutul 26, când brazilianul Erico, fost jucător în Liga 1, la Pandurii Tg. Jiu şi Astra Giurgiu, a trimis cu capul puțin peste transversală. Scorul primei reprize a fost 1-1, însă CSU Craiova și-a trecut în cont două ocazii bune prin Roman (39), care a fost blocat de portar la 7 metri, și Bărbuţ (45+1), care a șutat periculos de la marginea careului, dar mingea a refuzat să intre în poartă.
Craiovenii au preluat conducerea în minutul 51, când Bancu a şutat din careu după o combinaţie cu Roman, și s-a desprins în minutul 67, când şutul-centrare al lui Bărbuţ a fost deviat în plasă de același neobosit Roman. O eroare a portarului italian Pigliacelli le-a oferit şansa gazdelor să se apropie pe tabelă, iar Ramazanov a realizat dubla din centrarea lui Muradbayli (82). Universitatea a fost aproape de golul patru, dar Qaka a şutat în bară din 14 metri (90+5). Manşa secundă se va juca la Craiova, în data de 18 iulie. Dacă trece de Sabail, Universitatea va juca în turul al doilea preliminar cu învingătoarea dintre Zalgiris Vilnius (Lituania) şi Honved Budapesta (Ungaria).

Să mai scriem că fundaşul Bogdan Mitrea a jucat tot meciul la Spartak Trnava, învinsă în deplasare de formaţia bosniacă Radnik Bijeljina cu 2-0. Portarul Laurenţiu Brănescu a fost rezervă la Kilmarnock, învingătoarea cu 2-1 în deplasare, în faţa galezilor de la Connah’s Quay, iar fundaşul Cornel Râpă şi mijlocaşul Sergiu Hanca au fost integralişti la KS Cracovia, care a remizat în deplasare cu Dunajska Streda, scor 1-1.