Start lansat al Potaissei Turda

Cu Radu Ghiță și Georgică Cântec în zi de grație, Potaissa Turda a obținut o victorie prețioasă pe terenul vice-campioanei naționale HC Dobrogea Sud Constanța. Echipa antrenată de Horațiu Gal are maxim de puncte după douî etape, iar în următorul meci înfruntă, pe teren propriu, deținătoarea Cupei României.

Etapa a doua a Ligii Naționale de handbal masculin a programat partida dintre HC Dobrogea Sud Constanța și Potaissa Turda, cîștigată de oaspeți cu 32-27, după 17-10 la pauză. Oaspeții au marcat primii, după aproape două minute de la startul jocului, prin Alin Szoke, golul turdenilor fiind „încadrat” de două atacuri ratate de amfitrioni, prin Chikovani și Malinovic. Tabela de marcaj a fost, din nou, modificată abia în minutul 4, când Omar Yassin a restabilit egalitatea. Roland Thalmaier și-a readus echipa în avantaj, după atacuri ratate de Ciprian Sandu și Radu Ghiță. Gazdele au trecut pentru prima dată la conducere în minutul 8, grație lui Malinovic, care a transformat o aruncare de la 7 metri, în urma căreia Răzvan Pavel de la oaspeți a primit o eliminare de două minute. Cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 14, când am consemnat prima diferență mai mare de un gol, înregistrată în favoarea Potaissei, scor 7-5. Diferența fiind înregistrată și în minutul 20, scor 9-7. Turdenii au gestionat mai bine ultima parte a primei reprize și au reușit să se desprindă la șapte goluri, după o serie impresionantă de 15 atacuri la rând fructificate. Diferența de la pauză a crescut la opt goluri în startul părții secunde, Cristian Radu Ghiță reușind să înscrie patru goluri la rând. Elimnarea temporară a lui Răzvan Pavel, ratările lui Thalmaier și Szoke, precum și cele două aruncări de la 7 metri primite de gazde au făcut ca HC Dobrogea Sud Constanța să se apropie la cinci goluri în minutul 38, scor 15-20. Amfitrionii au prins aripi după roșul încasat de Răzvan Pavel și eliminarea de două minute a portarului Irimuș, apropiindu-se amenințător la trei goluri în minutul 44, scor 20-23, făcând finalul palpitant. Din minutul 47 s-a înregistrat doar un singur atac ratat, al turdenilor, prin Georgică Cântec. Gazdele au marcat șapte goluri, iar turdenii nouă. Omul finalului de partidă a fost Irakli Chikovani, de la HC Dobrogea, care a înscris cinci goluri. Scorul final a fost stabilit de turdeni, prin Alexandru Ghivil. Echipa antrenată de Horațiu Gal are parte de un start lansat de sezon, cu două victorii în primele două etape, la echipe cu pretenții la titlu, CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța. Etapa viitoare, pe 15 septembrie, turdenii primesc vizita deținătoarei Cupei României, Politehnica Timișoara. Să mai scriem că fetele de la Universitatea Cluj debutează sâmbătă, 7 septembrie, pe teren propriu, întâlnind Minaur Baia Mare, în a doua etapă din cadrul Ligii Naționale. Partida începe la ora 18.