Simona Halep, victorie cu emoții în primul tur la Melbourne

Campioana de la Wimbledon a disputat ultimul meci al zilei a doua la Australian Open, pe ”Margaret Court Arena”, evoluând în sesiunea de seară, în compania americancei Jennifer Brady, locul 49 WTA. În aceeași zi, pe „Margaret Court Arena” au mai jucat Belinda Bencic și Dominic Thiem. Numărul 3 mondial, Halep este cap de serie numărul 4 la Melbourne, unde a jucat finala. Românca are de apărat 240 de puncte, echivalent cu prezența în turul al patrulea. Simona a avut parte de un meci dificil cu Brady, care și-a vândut scump pielea, oferind o replică dârză mai ales în primul set, întins pe durata a o oră și 11 minute. Brady a început promițător și a condus cu 2-0, 3-1 și 4-2. Simona a revenit datorită experienței și a egalat la 5, dar Brady a reușit un nou break și a avut șansa de a servi pentru câștigarea setului. Halep a salvat trei mingi de set la 5-6 și a reușit re-break-ul, pentru ca mai apoi, având un moral foarte bun, să se impună și în tie-break cu 7-5. Setul al doilea s-a aflat la discreția româncei, care s-a impus cu 6-1.