Simona Halep s-a calificat în „optimi” la Roland Garros

Simona Halep a obținut, sâmbătă, o calificare facilă în turul patru la Roland-Garros, după ce a eliminat-o pe Lesia Tsurenko din Ucraina, în două seturi, scor 6-2, 6-1, după doar 54 de minute. În ciuda scoului, Simona a făcut, totuși, 14 erori neforțate, spre deosebire de cele 32 ale adversarei. A fost a șaptea întâlnire dintre cele două în circuitul WTA, dar prima pe zgură, respectiv la Roland-Garros, iar scorul „directelor” a devenit 7-0 pentru reprezentanta noastră. În aceste șapte întâlniri, Simona a cedat un singur set, iar acest lucru s-a întâmplat în 2014, la Wimbledon. Pentru calificarea în turul patru, echivalent cu faza „optimilor” de finală, Simona primește 180 de puncte WTA și 243.000 de euro. Simona își poate dubla suma dacă ajunge în „sferturi”. Asleigh Barty, Serena Williams, Madison Keys și Naomi Osaka sunt cele mai periculoase jucătoare de pe jumătatea de tablou a Simonei Halep. Cealaltă secțiune s-a aerisit după eliminările marilor favorite.