Simona Halep s-a calificat, dar a cedat un set

• Eliminată la precedentele două ediții ale Grand-Slam-ului de la New York în primul tur, campioana de la Wimbledon a confirmat calculele hârtiei în meciul cu Nicole Gibbs, iar pentru un loc în turul trei se va bate tot cu o jucătoare venită din calificări. În primele două zile au fost eliminați 15 capi de serie, numele cele mai grele fiind Angelique Kerber, Dominic Thiem, Fabio Fognini, Stefanos Tsitsipas, Sloane Stephens și Garbine Muguruza.

Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat în runda a doua a turneului de la US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a dispus de americanca Nicole Gibbs în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-2. Halep (27 ani), campioana en titre de la Wimbledon, a obţinut o victorie muncită în faţa unei adversare (26 ani) care a avut o evoluţie peste locul pe care îl ocupă în clasamentul mondial, respectiv 135. Românca, creditată de speciliști drept principal favorită la câștigarea turneului, s-a impus într-o oră şi 50 de minute, după ce la precedentele două ediţii a pierdut de fiecare dată în runda inaugurală.  Simona a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Gibbs a dat o replică bună şi a reuşit să egaleze la 3. Halep a făcut un nou break, l-a consolidat, iar apoi şi-a adjudecat setul cu 6-3, însă numai după ce adversara a salvat patru mingi de set. Cu o defensivă impecabilă, Gibbs i-a pus mari probleme Simonei în setul al doilea, în care a condus cu 2-0 şi 4-1. Halep a făcut un break, s-a apropiat la 2-4, dar şi-a pierdut, din nou, serviciul. Fostul lider mondial a salvat şase mingi de set şi a făcut break, 3-5, dar nu a reuşit să îşi fructifice serviciul şi Gibbs a trimis partida în decisiv, spre satisfacția spectatorilor americani. În decisiv, Halep a fost mai agresivă, mai concentrată şi a început cu break, apoi s-a desprins la 2-0. Americanca şi-a făcut serviciul, dar Halep a părut de neoprit, dominând categoric jocul şi ducând scorul la 5-1. Gibbs a mai făcut un ghem, dar Halep a încheiat conturile cu 6-2 în decisiv. Halep a avut un as în acest meci şi a făcut două duble greşeli, la fel ca și Gibbs. Procentajul la punctele făcute cu primul serviciu a fost favorabil americancei (51%-57%), dar la al doilea a aparţinut româncei (58%-32%). Halep a dominat la capitolul mingi direct câştigătoare, 34-18, dar avut şi mai multe erori neforţate, 42-35. A fost al doilea meci dintre cele două în circuitul WTA, după cel de la începutul anului trecut, disputat la Shenzen, în China, și câștigat tot de reprezentanta noastră, scor 6-4, 6-1. Să mai scriem că reprezentanta noastră și-a asigurat deja un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi o altă americancă, Taylor Townsend (23 ani, 116 WTA), care a dispus de Katerina Kozlova (Ucraina), cu 3-6, 6-3, 6-2, reuşind 12 aşi. Halep și Townsend se cunosc foarte bine, având la activ trei confruntări, toate câștigate de Simona, în 2017, în turul al doilea la Cincinnati, cu 6-4, 6-1, în 2018 la Roland Garros, în turul al doilea, cu 6-3, 6-1, şi anul acesta în turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-3.

Premieră reușită de Marius Copil

Marius Copil, singurul român prezent pe tabloul principal de simplu la US Open, s-a calificat în premieră în runda a doua a turneului nord-american, după ce a dispus de francezul Ugo Humbert, cu 6-3, 5-7, 7-6 (13-11), 4-6, 6-1, la capătul unui meci maraton de patru ore şi 14 minute. Cei doi au făcut pereche la Wimbledon, în competiția de dublu, unde au fost eliminați de Andy Murray și Pierre Hugues Herbert. Este pentru a treia oară când Marius Copil trece de runda inaugurală la un turneu de Grand-Slam. În 2015 și 2019, Copil a ajuns în turul secund la Australian Open. Aflat în top 10 ATP în ceea ce privește forța serviciului, Copil a servit 16 aşi în disputa cu Humbert, dar a comis şi nouă duble greşeli, ceea ce e mult la acest nivel. Copil și Humbert s-au mai întâlnit în 2017, în cadrul unui challenger desfășurat la Brest. Și atunci Copil a avut câștig de cauză. La fel ca și Simona Halep, Copil și-a asigurat un cec de 100.000 de dolari, iar următorul său adversar va fi decis dintre francezul Gael Monfils şi spaniolul Albert Ramos Vinolas.