Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor

Reprezentanta noastră a fost învinsă, vineri, pe Karolina Pliskova în meciul decisiv, iar cehoaica va juca sâmbătă cu australianca Ashleigh Barty pentru un loc în marea finală programată duminică.

Simona Halep și Karolina Pliskova s-au înfruntat, vineri, în ultimul meci din faza grupelor de la actuala ediție a Turneului Campioanelor, care se desfășoară în China, la Shenzen. Partida dintre cele două s-a constituit în finala pentru locul al doilea în Grupa Violet, câștigată de Elina Svitolina. Jucătoarea din Ucraina a obținut victorii pe linie, iar în ultimul meci înaintea semifinalelor a dispus de Sofia Kenin, cea care a înlocuit-o în ultimul moment pe Bianca Andreescu. Jucătoarea canadiană de origine română, campioană în acest sezon la US Open, s-a accidentat în precedentul meci, cel cu Pliskova, și s-a retras din turneu. Kenin a fost a doua rezervă activată la Shenzen, după Kiki Bertens, care i-a luat locul în Grupa Roșie japonezei Naomi Osaka. Spre deosebire de Kenin, Bertens a disputat două jocuri, dar n-a ajuns în semifinale. Svitolina a învins-o pe Kenin în două seturi, scor 7-5, 7-6, iar pentru un loc în marea finală se va bate cu elvețianca Belinda Bencic. Revenind la meciul dintre Halep și Pliskova, al 12-lea dintre cele două, respectiv al zecelea în circuitul WTA, celelalte două contând pentru Cupa Federației, a fost câștigat de cehoaică, care s-a calificat în „careul de ași” de pe poziția secundă și o va înfrunta în următorul meci pe australianca Ashleigh Barty. Halep a avut parte de un prim set de coșmar, pe care l-a cedat cu un neverosimil 0-6, după doar 21 de minute. Românca a revenit și s-a impus în setul al doilea cu 6-2, dar a cedat decisivul cu 4-6, după ce a condus cu 2-0. Anul trecut, Simona Halep n-a participat la Turneul Campioanelor din pricina unei accidentări, iar în 2017 n-a trecut de faza grupelor. Românca, numărul 5 mondial la startul competiției, a jucat finala la Turneul Campioanelor în 2014, pe care a pierdut-o în dauna Serenei Williams. Halep este începând de luni numărul 4 mondial.