Sănătatea și Unirea Dej au fost ținute în șah

• Ambele au evoluat în superioritate numerică, dar cu toate acestea n-au reușit să-și valorifice avantajul terenului propriu. CFR 2 Cluj a avut avantaj la Oradea, dar Luceafărul i-a „orbit” pe feroviari. Cu un om în minus din minutul 58, Arieșul Turda s-a impus la Galda de Jos.

După ce a mai făcut un pas până la o confruntare cu o echipă din Liga 1 în Cupa României, depășind Unirea Dej, Sănătatea Cluj nu a reușit să-și valorifice avantajul terenului propriu în partida cu Avântul Reghin, contând pentru etapa a 2-a din cadrul Ligii a 3-a, disputată la sfârșitul săptămânii treucte, pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”. Partida s-a terminat 1-1, după ce oaspeții au condus la pauză cu 1-0, în urma golului marcat de Adrian Murar în minutul 31. „Virușii Verzi” au restabilit egalitatea în partea secundă, prin Andrei Ceaca. Avântul Reghin se află la al doilea rezultat consecutiv de 1-1, după cel cu AFC Odorheiu Secuiesc, din prima etapă, aceeași în care Sănătatea s-a impus la Bistrița, cu ACS Unu Gloria. Și Unirea Dej a fost ținută în șah pe teren propriu, de Metalurgistul Cugir, după un meci pe care l-a dominat, mai ales în repriza a doua. În ciuda numeroaselor ocazii, tabela stadionului „Municipal” a rămas nemodificată. Campionii ratărilor în tabăra amfitrionilor au fost Blaj și Andrei Pop, însă cel care a reușit să-i irite și mai mult pe suporteri a fost experimentatul Valentin Lemnaru, care a scăpat singur cu portarul Gorea, dar a trimis pe lângă poartă. Unirea nu a reușit să marcheze deși a evoluat la un moment dat cu doi oameni în plus, după ce Trif și Budin au fost eliminați de la oaspeți. Unirea Dej, antrenată de Gică Barbu, a început meciul în formula Farcaș – Zaharia, Sabo, Kereki, Plăian, Cătinean, Onicaș, B. Pop, Blaj, Lemnaru, A. Pop. Într-o altă partida, Arieșul Turda a învins în deplasare Industria Galda cu 1-0, prin golul marcat de Erik Oltean, în minutul 43. La 0-0, turdenii au avut o bară, capitol la care gazdele au egalat în minutul 45, prin Lupșău. Arieșul a rămas în inferioritate numerică din minutul 58, după eliminarea lui Indreica.