Rugby / „U” Cluj – victorie dramatică și contestată

„Studenții” încheie anul pe locul 4 în clasamentul Superligii Naționale de Rugby, peste Dinamo București și în urma tridentului care domină de ani buni sportul cu balonul oval în România, Știința Baia Mare, Steaua și Timișoara Saracens.

Pentru a doua oară în acest sezon, Universitatea Cluj a legat două victorii. Acest lucru s-a mai întâmplat în septembrie, când „studenții” au dispus de Tomitanii Constanța în deplasare și de Dinamo București pe teren propriu. De data aceasta, universitarii au învins Timișoara Saracens și, din nou, Tomitanii Constanța. Pe aceasta din urmă după un meci cu 74 de puncte și zece eseuri, disputat pe terenul din Parul Sportiv Universitar „Iuliu Hațieganu”, contând pentru etapa a 9-a din cadrul Superligii Naționale. A fost ultimul meci al Universității din acest an în principala competiție internă, iar elevii lui Horia Hâmpea, Cristian Săuan și Răzvan Roman și-au răsplătit fanii cu o victorie, scor 40-34, după ce oaspeții au condus la pauză cu 21-14. O victorie contestată de constănțeni, care i-au cerut socoteală arbitrului pentru prelungirea, nejustificată în accepțiunea acestora, a partidei. În minutul 80, Tomitanii conducea cu 34-28, dar clujenii au întors rezultatul în cele șase minute de prelungire. Învinșii au amenințat că vor depune un memoriu în acest sens, considerând că arbitrul i-a nedreptățit. Superliga Națională de rugby se va relua în aprilie anul viitor, când Universitatea Cluj va juca cu Dinamo București în deplasare. În aceeași etapă, Timișoara Saracens a dispus de Dinamo București cu 32-29, iar CSM Știința Baia mare s-a impus pe terenul Stelei cu 20-19. „U” Cluj și Tomitanii Constanța se vor revedea pe 9 noiembrie, pe același teren, în etapa a 5-a din Cupa României. Până la acest meci, Universitatea va juca, pe 2 noiembrie, cu Timișoara Saracens în deplasare.

Anglia este în finala mare a Cupei Mondiale

Anglia a răsturnat calculele hârtiei în prima semifinală a Cupei Mondiale din Japonia și a învins tripla campioană mondială Noua Zeelandă, bifând a aptra prezență în ultimul act al competiției pe care a câștigat-o în 2003, după o finală cu Australia. Anglia, care a măturat terenul cu reprezentativa „Wallabies” în „sferturi” s-a dovedit o nucă mult prea tare pentru „All Blacks” în partida disputată la Yokohama. Europenii s-au impus cu 19-7, după o primă repriză de coșmar pentru neo-zeelandezi, care nu au punctat pe tabelă. Englezii și-au arătat colții încă din start și după câteva atacuri succesive au marcat un prim eseu încă din minutul 2, prin Tuilagi. Scorul la pauză a fost 10-0, greu de anticipat. După ce Ford a trimis „ovalul” printre bețe, ridicând scorul la 13-0, Noua Zeelandă a dat semne de revenire în minutul 57, în urma eseului marcat de Savea, pe care englezii l-au făcut cadou adversarului, greșind o margine. Deși au avut două eseuri anulate, englezii au reușit să se impună, bifând prima victorie în fața Noii Zeelande din 2012 încoace și prima la un Campionat Mondial. „All Blacks” au suferit primul eșec la Cupa Mondială în ultimii 12 ani și trebuie să se mulțumească cu finala mică, pe care au mai disputat-o în 1991, 1999 și 2003. Finala mică se va juca vineri, 1 noiembrie, la Chofu, pe „Tokyo Stadium”, iar meciul pentru titlul mondial va avea loc sâmbătă, 2 noiembrie, la Yokohama.