Rugby / „U” Cluj s-a împiedicat la Buzău

După două victorii la rând, cu Tomitanii Constanța și Dinamo București, Universitatea Cluj a capotat la Buzău, în disputa cu Gloria, contând pentru etapa a 4-a din cadrul Superligii Naționale de rugby. Buzoienii și-au calorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 31-21, după o partidă spectaculoasă, cu șapte eseuri, scorul la acest capitol fiind 4-3 în favoarea gazdelor. Din păcate, clujenii n-au reușit să transforme nici unul din eseuri. De notat că amfitrionii au reușit și un dropgol. Într-un alt meci din cadrul etapei a 4-a, Dinamo București a spart gheața și a obținut prima victorie din acest sezon, impunându-se la Constanța, în fața celor de la Tomitanii, scor 36-26. Scorul la eseuri a fost 5-4 pentru bucureșteni. Etapa viitoare (28 septembrie) programează partidele Universitatea Cluj – CSM Știința Baia Mare, Dinamo București – Gloria Buzău și Timișoara Saracens – Steaua București. Tomitanii Constanța va sta.

A început Cupa Mondială

A noua ediție a Cupei Mondiale de rugby a început vinerea trecută în Japonia, dar fără România printre competitoare. Este prima ediție la care „stejarii” nu sunt prezenți. În meciul de deschidere, țara gazdă, Japonia, a dispus de Rusia cu 30-10, iar sâmbătă au intrat în scenă cele trei super-puteri din emisfera sudică, respectiv Australia, Noua Zeelandă și Africa de Sud. Prima a surclasat Fiji, scor 39-21, în vreme ce Noua Zeelandă și Africa de Sud s-au aflat față în față, victoria revenind campioanei mondiale en titre cu 23-13, după o a doua repriză câștigată de „Springboks” cu 10-6. Franța și Argentina au oferit un meci spectaculos, cu 44 de puncte. Victoria le-a revenit europenilor cu 23-21, după o primă repriză aproape perfectă a „cocoșilor galici”, care au intrat la pauză cu un avantaj de 17 puncte, scor 20-3. Sud-americanii s-au mobilizat și au dominat repriza a doua, pe care au și câștigat-o cu 17-3, marcând două eseuri. Duminică a fost văzută la lucru o altă favorită a competiției, Anglia, în disputa cu Tonga. Astăzi se joacă un singur meci, respectiv Țara Galilor – Georgia, de la ora 13,15.