Rugby: „U” Cluj, învinsă dramatic de Dinamo în play-out

• „Studenţii” au revenit de la 13-25 şi au avut şansa victoriei, dar au ratat două lovituri de pedeapsă în finalul jocului, prin Dimofte şi Ignea, primul lovind unul din buturi. Următorul meci al Universităţii Cluj va avea loc pe 24 august, pe teren propriu, împotriva celor de la Steaua Bucureşti.

Universitatea Cluj, locul 7 la finalul sezonului regulat, a început cu stîngul play-out-ul Superligii Naţionale de rugby. Elevii lui Bogdan Cantor au fost învinşi, în deplasare, de Dinamo Bucureşti, scor 25-26. „Studenţii” au condus cu 3-0 şi au avut şansa să se desprindă, dar Moala Leimoni a fost oprit la timp din drumul spre terenul de ţintă dinamovist. Gazdele au trecut în avantaj după eseul lui Siotame Manu, transformat de Niţu. Dinamo a mai reuşit două eseuri înainte de pauză, prin Siaosi Kata şi Roşu, dar finalul primei reprize a aparţinut Universităţii, care a redus din diferenţă graţie lui Murgoci, care a culcat ovalul în terenul de ţintă advers. Mai mult decît atît, „studenţii” au mai avut şansa unui eseu, dar Banu a scăpat balonul înainte. Dinamo a început perfect mitanul secund, iar Tănase a profitat de spaţiile din defensiva oaspeţilor şi a marcat un nou eseu, ultimul al amfitrionilor în acest meci. Cu un avantaj de 12 puncte, Dinamo a părut scăpată în cîştigătoare, dar clujenii au avut forţa să revină, cu două eseuri, din care unul de penalizare. Finalul jocului de pe stadionul „Florea Dumitrache” a fost dramatic, cu Universitatea ratînd două lovituri de pedeapsă, prin Dimfote şi Ignea, primul lovind unul din buturi. „U” Cluj a evoluat cu: Boar, Sălăgean, Vasiliu, Rus, Diaconu, Murgoci, Rotar, Curcă, Podea, Dimofte, Paraschiv, Banu, Moala, Mazăre şi Valentin Roşu.

Etapa viitoare, 17 august, programează în play-out eternul derby Steaua – Dinamo, în vreme ce „U” Cluj va sta. „Studenţii” vor mai juca abia pe 24 august, contra celor de la Steaua, pe terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu”.

Victorii normale în play-off
În prima etapă din play-off-ul Superligii Naţionale de rugby, RCM Univ. Timişoara, campioana en titre, şi-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu Farul Constanţa. Bănăţenii s-au impus cu 28-16, după 12-3 la pauză. MVP-ul partidei de pe arena „Dan Păltinişanu” a fost mijlocaşul la grămadă al gazdelor, Valentin Calafeteanu, autor a 23 de puncte din totalul de 28 al învingătorilor. Lemnaru a marcat singurul eseu al partidei. În celălalt meci din play-off, CSM Ştiinţa Baia Mare, cîştigătoarea sezonului regulat, a dispus, fără emoţii, de Olimpia Bucureşti (locul 4 la finalul sezonului regulat). „Zimbrii” s-au impus cu 34-16. Etapa viitoare, 16 august, programează partidele Olimpia Bucureşti – Farul Constanţa (stadionul „Arcul de Triumf”, ora 10, live TVR 2) şi CSM Ştiinţa Baia Mare – RCM Univ. Timişoara (stadionul „Lascăr Ghineţ”, ora 18).