Rugby / „U” Cluj – două eseuri cu Știința Baia Mare

• În ultima etapă din sezonul regulat, Universitatea Cluj primește vizita campioanei en titre, Timișoara Saracens.

Penultima etapă a sezonului regulat în Superliga Națională de Rugby a găsit Universitatea Cluj evoluând în deplasare, pe terenul celor de la CSM Știința Baia Mare, echipă cu pretenții la titlul național. Partida s-a disputat pe o ploaie torențială, însă vremea capricioasă nu i-a ținut departe de stadion pe cei iubitorii sportului cu balonul oval, care au asistat la o partidă dacă nu neapărat echilibrată, cel puțin foarte spectaculoasă, cu multe acțiuni care i-au făcut pe cei prezenți să nu regrete că n-au făcut altceva. Băimărenii și-au valorificat dublul statutut, de mari favoriți și de gazde, confirmând calculele hârtiei și impunându-se cu 31-12, după 14-7 la pauză. Clujenii au evoluat curajos în prima repriză, în care au fost conduși cu 14-0, însă au redus din diferență în penultimul minut, grație lui Ovidiu Melniciuc, care a culcat „ovalul” în terenul de țintă advers. Diferența a crescut în minutul 51 la 24-7, după eseurile reușite de Alexe și Immelman, pe care Manole nu a reușit să le transforme. Al doilea eseu al clujenilor a fost reușit de Dragoș Vasile, în minutul 60, pe care Melniciuc nu l-a transformat. Ultimul cuvânt l-au avut amfitrionii, care au mai reușit un eseu prin același Alexe, de data aceasta transformat de Manole. În aceeași etapă, Steaua a câștigat fără drept de apel derby-ul cu rivala Dinamo, scor 54-19, iar Tomitanii Constanța a fost la un pas de cea mai mare surpriză a campionatului, ratând de puțin o victorie istorică în fața campioanei Timișoara Saracens. Bănățenii s-au impus la limită, scor 26-25, după ce au dominat copios prima repriză. Ultima etapă a sezonului regulat se va juca pe 11 mai și programează partidele Tomitanii Constanța – Gloria Buzău, Universitatea Cluj – Timișoiara Saracens, Știința Baia Mare – Dinamo București și CSM București – Steaua București.