Rugby / „U” Cluj a început cu stângul play-out-ul

• „Studenţii”, antrenaţi de Horia Hâmpea, au pierdut pentru a treia oară în acest sezon în faţa Politehnicii Iaşi, iar în următorul joc din play-out vor înfrunta, pe teren propriu, Dinamo Bucureşti.

Ultima în clasamentul sezonului regulat, cu doar opt puncte, Universitatea Cluj şi-a început, la sfârşitul săptămânii trecute, aventura în play-out-ul sezonului 2016-2017 al Superligii Naţionale de rugby, cu un meci în deplasare, pe terenul Politehnicii Iaşi. În faţa căreia „studenţii” clujeni au fost învinşi în ambele jocuri ale sezonului regulat, respectiv 3-25 şi 23-24, în acesta din urmă moldovenii reuşind un come-back de senzaţie de la 7-20, scor înregistrat la pauză. Şi de data aceasta, balanţa victorie a înclinat tot spre politehnişti, care s-au impus cu 27-19, scorul eseurilor fiind 3-1, ca dealtfel şi al transformărilor. Universitatea Cluj a fost superioară adversarului la lovituri de pedeapsă, oaspeţii transformând patru. Clujenii au pus primele puncte pe tabelă, prin uvertura Ionuţ Mazăre, iar primul eseu a fost marcat de amfitrioni, în minutul 22, scorul la pauză fiind 10-6. Singurul eseu al oaspeţilor a fost marcat de Samuel Cira, iar clujenii au avut şansa de a se apropia şi mai mult pe tabelă de ieşeni, însă elevii lui Horia Hâmpea nu au profitat de cele 10 minute de superioritate numerică. Mai mult decât atât, Ionuţ Mazăre a ratat ţinta dintr-o poziţie favorabilă. Echilibrul s-a rupt după ce Tei Semisi a culcat „ovalul” în terenul de ţintă advers, eseul fiind transformat de Plai. În play-out este angrenată şi Dinamo Bucureşti. Următorul meci va avea loc pe 24 mai şi opune Dinamo şi Politehnica Iaşi.

Să mai scriem că finala Ligii Naţionale şi-o vor disputa Ştiinţa Baia Mare şi Timişoara Saracens. În semifinale, băimărenii au surclasat CSM Bucureşti, scor 44-9, iar bănăţenii au dispus de Steaua cu 12-5.

În Divizia Naţională de rugby, CS Mănăştur, locul opt (ultimul) la finalul sezonului regulat, va juca pentru locurile 5-8, urmând să întâlnească, pe 27 mai, în deplasare, Rugby Club Bârlad, pe terenul „Rulmentul”. În celălalt meci pentru locurile 5-8 se bat RCM Galaţi şi CSUAV Arad.