Rugby / „U” Cluj a început catastrofal Superliga Națională

Sâmbătă a debutat cea de-a opta ediție a Superligii Naționale de rugby, cu opt echipe la start, printre care și Universitatea Cluj, care  a evoluat în deplasare, cu Steaua București, în fața căreia a cedat cu 15-75! Scorul la eseuri a fost 11-2 pentru gazde, iar al transformărilor 10-1. Cifrele ne scutesc de alte comentarii. Într-un alt meci, campioana en titre Timișoara Saracens a măturat terenul cu nou-promovata Gloria Buzău, de care a dispus cu 51-6. Dealtfel, în toate cele patru partide, gazdele au avut câștig de cauză, iar victoriile au fost consistente. CSM Știința Baia Mare a învins Tomitanii Constanța cu 52-11, iar CSM București, câștigătoarea „Cupei Regelui”, a trecut de Dinamo cu 38-9. Etapa viitoare programează, pe 15 septembrie, partidele Gloria Buzău – Dinamo București, Universitatea Cluj – CSM București, Tomitanii Constanța – Steaua București și derby-ul Timișoara Saracens – CSM Știința Baia Mare.

Noua Zeelandă își distruge adversarele

Rugby Championship, competiție rezervată celor patru mari puteri din emisfera sudică, respectiv Noua Zeelandă, Australia, Africa de Sud și Argentina, și-a consumat, la sfârșitul săptămânii trecute, cea de-a treia etapă. În care campioana mondială en titre, Noua Zeelandă, a demolat Argentina și a bifat a treia victorie consecutivă. Reprezentativa „All Blacks” și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 46-24, după 18-7 la pauză. Scorul la eseuri a fost 6-3 în favoarea gazdelor. În celălalt meci, Australia a obținut prima victorie din actuala ediție a întrecerii, depășind, pe teren propriu, Africa de Sud, în fața căreia s-a impus cu 23-18, după 18-17 la pauză pentru oaspeți. Scorul eseurilor a fost 2-1 pentru „canguri”. În clasament, Noua Zeelandă ocupă primul loc, cu 15 puncte. Urmează Africa de Sud, cu 6 puncte, Argentina și Australia, cu câte 4 puncte. Etapa viitoare programează, pe 15 septembrie, partidele Noua Zeelandă – Africa de Sud și Argentina – Australia.