Rugby Superliga 2014 CSM Bucureşti – “U” Cluj 28:30 (13:11)

U” Cluj pe locul 6 în proporţie de 90% !

Bucureşti, stadion Olimpia, sîmbătă, 6 septembrie * CSM Bucureşti : Irakli, Beca, Iacob, Petreanu, Raţiu, Ion, Mtya, Paila (MVP – ul partidei), Bratu, Stătulescu, Ispir, Plopeanu, Budileanu, Cobdan, Ion; Zlatevski, Thabiso, Tudor, Mitroi, Vasile, Ivan, Onofrei, Tasu, antrenor Danie de Villers. “U” Cluj : Boar, Gheţa, Vasiliu, Rus, Diaconu, Rotar, Curcă, Murgoci, Podea/cpt, Dimofte, Moala, Nistor, Roşu, McGrath, I. Mazăre; Sălăgean, Petucher, I. Ciaparii, Ignea, Dinu, A. Mazăre, Paraschiv, antrenor Bogdan Cantor; secunzi Horea Hîmpea, Ioan Teodorescu; manager Lorin Cantor * arbitru Ionuţ Bodea * asistenţi Gabriel Şeitan, Răzvan Anorocioaiei; observator Ştefan Mitrea * comisar citare Valeriu Lazăr * marcatori Bratu (2 lp, 2 tr), Raţiu /e), Statulescu (e, lp), Mtya (e) pentru CSM; Dimofte (lp, lpc, e, tr), McGrath (e), Murgoci (e), Petucher (e), I. Mazăre (tr) pentru “U” Cluj

De ce “U” Cluj în proporţie de 90% pe locul 6 ? Răspunsul este simplu, mai sînt încă două partide disputat – CSM Bucureşti – Steaua/miercuri, 9 septembrie; “U” Cluj – Steaua/duminică, 14 septembrie – partide care vor decide soarta locurilor 5 – 7.

Cu victoria de sîmbătă, “U” Cluj face pas important pentru locul 6, sigur dacă Steaua va cîştiga în partida intermediară de miercuri. Dar locul 6 se poate transforma în locul 5 dacă învingem Steaua la Cluj – Napoca, lucru posibil la ce au jucat universitarii în ultimele partide. Important este că avem ascendent asupra CSM – ului, de aici şi siguranţa locului care fereşte gruparea clujeană de barajul promovare – retrogradare.

Să revin la partida de sîmbătă, una în care clujenii şi-au demonstrat în primul rînd, valoarea de echipă luată ca un tot. Repriza a II – a a fost, începînd cu minutul 49, a lor, dincolo de dramatismul celor 40 de minute. Gazdele au ajuns de la 13:11 la 20:11, pentru ca Dimofte, Murgoci şi Ionuţ Mazăre să întoarcă rezultatul în favoarea “U”, pe un final jucat cu sufletul la gură. Ar fi fost nedrept ca “U” Cluj să piardă o partidă în care a fost peste adversar, coeziunea de grup decizînd victoria.

Clasamentul marcatorilor Superliga 2014 :

Vlaicu /Farul) 169p

Luke Samoa (Baia Mare( 142p

Dimofte (“U” Cluj) 105p

Calafeteanu (Timişoara) 92p

Niţu (Dinamo) 88p

Play – off : semifinale Sabotaj la partida RCMU Timişoara – Farul !

Şase legitimaţii de joc cu vizele medicale … dispărute ??? Se impune o anchetă …

În cazul partide semifinale RCMU Timişoara – Farul (0:9), forurile de anchetă se pot sesiza din oficiu. La ziua şi ora meciului, şase jucători ai Timişoarei – Fercu, Calafeteanu, Căpăţînă, Kinikinilau, Umaga Tangimana – aveau legitimaţiile de joc fără foile care atestau … vizele medicale, vize altfel existente cu o săptămînă în urmă ??? E clar că numai cineva din interiorul echipei timişorene a putut “opera” în aceste legitimaţii, respectivii jucători nefiind trecuţi pe foaia de arbitraj. Partida a început şi cu 30 de minute întîrziere, pînă la venirea unor alţi jucători bănăţeni, cu legitimaţiile la zi. Numai în sportul românesc se poate întîmpla aşa ceva. Iată de ce sînt de părere că se impune o anchetă judiciară şi rejucarea partidei. Campioana en – titre, RCMU Timişoara, pierde şansa de a-şi apăra din nou titlul naţional.

În cealaltă semifinală, Ştiinţa Baia Mare – Dinamo 40:9, fără alte comentarii.

Finala ‘mică’, locurile 3 – 4, dacă rezultatul de la Timişoara – Farul rămîne cel din teren, va fi o dispută RCMU Timişoara – Dinamo.

Finala ‘mare’, locurile 1 – 2 : Farul – Ştiinţa CSM Baia Mare.