Rugby / Prima înfrângere pe „Cluj Arena”

• Georgia s-a dovedit o nucă prea tare pentru „Stejari”, care au pierdut primul meci din Rugby Europe Championship.

Până la meciul cu Georgia, România a obținut șase victorii în tot atâtea partide disputate pe „Cluj Arena”, două cu Portugalia, două cu Spania și câte una cu Germania și Rusia. Dar Georgia este la un alt nivel față de acestea, iar gruzinii s-au impus în meciul disputat sâmbătă, în prima etapă din noua ediție a Rugby Europe Championship. A fost, măcar pe hârtie, finala competiției, pe care Georgia a câștigat-o cu 18-9, după ce România a condus cu 6-0 și a intrat la pauză în avantaj, scor 6-3. Foarte bine organizată în apărare, Georgia a închis culoarele spre propriile buturi cu șapte lacăte. Așa se face că România nu a înscris nici un eseu, în vreme ce georgienii au făcut-o de două ori. România a fost sancționată cu eseu de penalizare. Georgia și-a confirmat statutul de favorită și are prima șansă la câștigarea competiției, pentru al doilea an consecutiv. Să mai scriem că România a avut în echipa de start nu mai puțin de șapte jucători care evoluează în Franța, la Colomiers, Perpignan, Carcassonne, Massy și Grenoble. Următorul meci al României în Rugby Europe Championship va avea loc pe 16 februarie, la Botoșani, cu Germania. Într-un alt meci din prima etapă a competiției, Belgia și-a valorificat avantajul terenului propriu în fața Germaniei, de care a dispus cu 29-22, după 12-7 la pauză.

În Turneul Celor 6 Națiuni, la sfârșitul săptămânii trecute au avut loc meciurile etapei a 2-a, iar capul de afiș l-a constituit confruntarea dintre Anglia și Franța, disputată duminică, pe „Twickenham”. Sâmbătă, Irlanda a învins, la Edinburgh, pe „Murrayfield”, Scoția, scor 22-13, în vreme ce Italia a cedat, pe teren propriu, disputa cu Țara Galilor, scor 15-26. În prima repriză, toată punctele galezilor au fost înscrise de același jucător, respectiv Biggar, care a transformat patru lovituri de pedeapsă. Italia a înscris singurul eseu al primei reprize, prin Steyn, dar a intrat la pauză în dezavantaj, scor 7-12. Italia nu a învins niciodată Țara Galilor în Turneul Celor 6 Națiuni. Galezii au o serie de 11 victorii consecutive.