Rugby Cupa Mondială, Anglia 2015 grupa D :Franţa – România 38:11 (17:6)

Cocoşi la propriu şi la figurat. Pădure fără … Stejari !

Stadionul Olimpic, Londra, spectatori 50. 626 * Franţa : Debaty (Ben Arous), Szarzewski/cpt(Kayser), Atonio (Mas), Le Roux, Flanquart, Nyanga, Ouedraogo, Picanoles (Chouly), Parra (Kockott), Tales, Nakaitaci, Fofana, Fickou, Guitoune, Dulin, selecţioner Philippe Saint – Andre. România : Lazăr (A. Ursache), Turashvili (Rădoi), Paulică Ion (Pungea), Popîrlan (Toniţa), Van Heerden, V. Ursache (Pungea), Lucaci (Burcea), Macovei/cpt, Surugiu (Calafeteanu), Dumbravă (Gal), Apostol (Botezatu), Vlaicu, Kinikinilau, Lemnaru, Fercu, antrenor Lynn Howells * arbitru Jaco Pexper * asistenţi Craig Joubert, Fedeico Anselmi * video George Ayouls * marcatori : Parra (lp, 3 tr), Guitoune (2 e), Nyanga (e), Fofana (e), Fickou (e), Kockott (2 tr) // Vlaicu, A. Ursache (e), (2 lp) * cartonaş galben Ion Paulică *

După primele 30 de minute cel puţin, aveam impresia că naţionala României va reuşi o partidă bună, dacă nu una chiar peste aşteptări. Nu a fost să fie, Franţa a profitat de eliminarea lui Ion Paulică şi omul în plus pe teren, reuşind două eseuri în numai patru minute, 10 puncte care au cîntărit mult în economia jocului.

Repiza a II – a a stat sub semnul echilibrului pînă în minutul 66, cînd arbitrul video a validat un eseu contestat de jucătorii români, pe drept cuvînt. Reluările le-au dat dreptate, Guitoune a reuşit eseul din mişcare dublă, procedeu interzis de regulament. De aici firul s-a rupt definitiv, singura noastră consolare rămînînd, atîta cîtă este, eseul reuşit de A. Ursache, la capătul unei acţiuni spectaculoase, de echipă. Eseul a dus scorul la 31:11 pentru Franţa, prea puţin pentru a mai reveni pe tabela de scor şi în joc. Franţa a dominat finalul, avînd posesie şi teritoriu, eseul lui Fickou venind pe fondul unor mari şi generoase spaţii în apărarea noastră. Ceva de genul pădurilor defrişate …

Per ansamblu, nu ne-am mişcat chiar rău. Dar trebuie să schimbăm atît cît se mai poate schimba pînă la partida cu Irlanda, programată duminică, 27 septembrie, altă grea încercare pentru Stejari.

Statistica partidei : Franţa România