Rezultat prestigios pentru CFR Cluj

Campioana României a susținut sâmbătă al doilea amical din cadrul cantonamentului pe care îl efectuează în Austria, întâlnind cunoscuta grupare sârbă Steaua Roșie Belgrad, fostă câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni. După o primă repriză alba, sârbii au deschis scorul în minutul 67, prin căpitanul Vujadin Savic, dar CFR a restabilit egalitatea în minutul 80, grație lui Vinicius. Ambele goluri s-au marcat în urma unor faze fixe. Vă reamintim că în primul amical, feroviarii au dispus de rușii de la Orenburg cu 1-0, prin golul croatului Damjan Djokovic. Dan Petrescu a început meciul contra Stelei în formula Arlauskis – Peteleu, Burcă, Boli, Camora – Costache, Itu, Bordeianu, Culio – Mailat, Rondon. Ca și în precedentul meci, CFR a evoluat într-un echipament inedit, cu tricouri galbene și șorturi negre. Următorul amical al clujenilor va avea loc pe 26 iunie, contra echipei croate NK Osijek, echipă pentru care a evoluat între 1996 și 2002 românul Dumitru Mitu.