Potaissa Turda, victorie în restanţa cu Dunărea

Potaissa Turda şi Dunărea Călăraşi s-au aflat faţă în faţă, joi, în Sala “Gheorghe Bariţiu”, într-un meci restant contând pentru etapa a 17-a din cadrul sezonului regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin, denumiă Liga Zimbrilor. Partida se anunţa una complicată pentru elevii antrenaţi de Horaţiu Gal, care au fost învinşi de călărăşeni în amebele meciuri din sezonul trecut, 28-31 şi 21-30. După un început mai bun din partea oaspeţilor, care au condus cu 5-3, turdenii au trecut la conducerea ostilităţilor, iar scorul pauzei a fost 18-11, însă diferenţa maximă a primei părţi a fost de opt goluri, 17-9 şi 18-10. Partida s-a echilibrat în repriza secundă, după ce oaspeţii s-au apropiat la trei lungimi în minutul 44, scor 25-22, dar Pavel şi Cristi Ghiţă i-au dus pe turdeni la 27-22. Călărăşenii n-au profitat de eliminarea temporară a sârbului Milos Dragas, iar Potaissa şi-a păstrat diferenţa de cinci goluri, scor 29-24. În ultimele minute, poarta gazdelor a fost apărată de Răzvan Szopka, care l-a înlocuit pe titularul de drept, Ionuţ Irimuş. S-a terminat 32-29. În urma acestui succes, al 12-lea stagional,  Potaissa Turda acumulează 38 de puncte şi se menţine pe poziţia secundă, la opt puncte în spatele campioanei en titre Dinamo Bucureşti, dar cu un joc mai puţin disputat. Pentru Potaissa urmează meciul cu CSM Bacău, care va avea loc duminică, 23 februarie, de la ora 18.