Potaissa Turda – victorie de control

Potaissa Turda a făcut uitat eșecul cu Dunărea Călărași din etapa trecută și a bifat a patra victorie în actuala ediție a Ligii Naționale de handbal masculin. Formația antrenată de Horațiu Gal și-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu CSM Reșița, contând pentru etapa a 5-a din cadrul sezonului regulat. Cântec și compania s-au impus cu 33-28, după o primă repriză de coșmar pentru oaspeți, care au intrat la pauză cu un deficit de nouă goluri. Cu victoria în buzunar, turdenii și-au permis să joace la relanti repriza secundă, pe care au pierdut-o cu 14-18. Turdenii au avut parte de un start lansat de meci, cu patru goluri consecutive, marcate în primele trei minute, de Lazăr, Thalmaier (2) și Pavel. Oaspeții au înscris primul gol abia după șase minute de la start. Cea mai mare diferență a fost de 13 goluri, înregistrată între minutele 38 și 40: 25-12, 26-13 și 27-14. Principalul marcator al amfitrionilor a fost Roland Thalmaier, autor a șapte goluri, din care șase au fost înscrise în prima repriză. S-au mai remarcat Terzic (6 goluri) și Cântec (5 goluri). Potaissa Turda ocupă locul cinci în clasament, cu 12 puncte, iar etapa viitoare, pe 3 octombrie, întâlnește, în deplasare, Știința Bacău. Lidera clasamentului este campioana en titre Dinamo București, care a dispus, nu fără emoții, de Dunărea Călărași, scor 27-25, și are maxim de puncte.