Potaissa Turda, lideră pentru 24 de ore

Al doilea meci al etapei a 21-a din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin, denumită Liga Zimbrilor, după HC Dobrogea Sud Constanța – HC Buzău, care s-a jucat luni și s-a soldat cu victoria scontată a gazdelor, scor 33-19, a opus Potaissa Turda și Minaur Baia Mare, un veritabil derby, între echipele aflate pe locurile doi și trei în clasamentul sezonului regulat. Chiar dacă partida s-a jucat în timpul săptămânii, tribunele din cocheta sală „Gheorghe Barițiu” au fost, din nou, pline, așa cum se întâmplă la meciurile handbaliștilor antrenați de Horațiu Gal, indiferent de competiție. Potaissa și-a valorificat dublul statut, de gazdă și favorită, și s-a impus cu 30-25, dar confruntarea a stat, așa cum era de așteptat, sub semnul echilibrului, iar desprinderea amfitrionilor a avut loc târziu, în ultimele cinci minute, în care băimărenii au cedat fizic. Minaur a început bine, a marcat primul gol, după 33 de secunde, prin Mureșan, a condus cu 2-1, 3-1, 4-2, 7-6, și 8-7, arătând că nu întâmplător se află pe podiumul campionatului. Potaissa a trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 8, după golul consacratului Roland Thalmaier, iar prima diferență de două goluri a avut-o în minutul 18, scor 11-9. După ce a condus și la trei lungimi, 13-10, 14-11 și 16-13, turdenii s-au văzut egalați pe finalul primului mitan, în condițiile în care au avut doi jucători eliminați temporar și mă refer la Nenad Savic și Daniel Pop. Așa se face că scorul pauzei a fost 17-17, după o serie de patru goluri la rând ale băimărenilor, marcate de Brajovic (2) și Csepreghi (2). Diferența de trei goluri a fost refăcută de turdeni în partea secundă, în minutul 37, scor 20-17 și a crescut pentru prima dată la patru goluri, 21-17, respectiv la cinci goluri în minutul 53, scor 26-21, gazdele gestionând foarte bine handicapul numeric, după eliminarea de două minute suferită de Talas. Problema învingătoarei în acest meci nu s-a mai pus din minutul 55, când tabela de marcaj a arătat un avantaj de șase goluri în favoarea turdenilor, scor 28-22. Nici chiar eliminarea lui Teodor Pințoiu nu le-a dat frisoane handbaliștilor pregătiți de Horațiu Gal, care au închis tabela prin Alexandru Ghivil. Turdenii acumulează 47 de puncte, iar duminică se deplasează la Buzău, pe terenul penultimei clasate.