Potaissa Turda – bronz de Cupa Challenge

• O medalie a primit inclusiv primarul din Turda, Cristian Octavian Matei, care a asistat la meciul doi al finalei mici. Potaissa a cucerit pentru al treilea an consecutiv medaliile de bronz și va reprezenta România în Cupa Challenge.

Formația antrenată de Horațiu Gal a încheiat finala mică a Ligii Naționale de handbal masculin, după ce s-a impus și în cel de-al doilea meci, disputat miercuri, pe teren propriu, în Sala „George Barițiu”, în fața celor de la CSM București. După 29-24 în prima partidă, turdenii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus și mai clar, scor 32-23, după 17-11 la pauză. Turdenii au plecat ca din pușcă și au deschis scorul după numai 29 de secunde, prin Dragoș Iancu. Potaissa a condus cu 3-0, în vreme ce bucureștenii au deblocat tabela abia în minutul 4, prin Mănescu. Partida s-a jucat într-o singură direcție, iar Potaissa a condus cu 8-2, 14-8 și 17-9, aceasta din urmă fiind cea mai mare diferență întregistrată în prima repriză, în care și-au trecut numele pe lista marcatorilor opt jucători: Iancu, Thalmaier, Pavel, Pințoiu, Szoke, Talas, Cântec și Zacaciurin. Aceeași diferență de opt goluri s-a înregistrat și după pauză, în minutul 34, scor 20-12, apoi în minutul 44, scor 24-16, Szoke marcând trei goluri la rând. Până la final ar mai fi de notat că Talas a primit cartonașul roșuîn minutul 56, iar ultimele două goluri ale meciului au fost marcate de turdeni, prin Alexandru Laslo, nimeni altul decât fratele Cristinei Laslo, fostă componentă a Universității Cluj. Cu zece goluri, Marius Szoke a fost principalul marcator al turdenilor.

Dinamo – campioană pentru al patrulea an la rând

Chiar dacă a câștigat clar sezonul regulat, HC Dobrogea Sud Constanța n-a reușit să se ridice la nivelul „alb-roșilor”, iar Dinamo a obținut un nou titlu de campioană națională, al patrulea consecutiv. Bucureștenii au dispus de HC Dobrogea Sud Constanța cu 2-0 la general. Meciul al doilea s-a aflat la discreția dinamoviștilor, care s-au impus cu 33-19, după o primă repriză de vis, în care au marcat 21 de goluri și au primit doar zece. Exceptând primele șase minute, meciul a fost controlat copios de amfitrioni, care s-au distanțat rapid la cinci goluri, scor 10-5 în minutul 15, apoi la opt în minutul 25 și la 11 în finalul primului mitan. Din minutul 17, oaspeții au marcat doar trei goluri. Dinamo n-a avut emoții nici atunci când a evoluat cu doi jucători în minus, așa cum s-a întâmplat în minutul 34, când Mousavi și Descat au primit câte 2 minute de eliminare. Cu titlul acontat, Dinamo n-a mai forțat și nu a punctat în ultimele trei minute.

„U” Cluj – la ultimul meci în Liga Națională

Înainte de a se întoarce în Divizia „A”, eșalon în care se descurcă mult mai bine, Universitatea Cluj a disputat, miercuri, ultimul meci în Liga Națională, întâlnind, pe teren propriu, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, CSM Făgăraș. Puțin a lipsit ca „studenții” să-și ia rămas bun de fani cu o victorie, dar oaspeții au gestionat mult mai bine finalul și au revenit de la 26-27, pentru a se impune cu 29-27, spre marea dezamăgire a clujenilor, care nu au bătut pe nimeni în acest sezon, înregistrând  înfrângeri pe linie. Universitatea a jucat foarte bine în prima repriză, în care s-a aflat la conducere până în minutul 23. Cu Demetrios Hossu în prim plan, autor a șase goluri în prima repriză, clujenii au intrat la pauză în dezavantaj, scor 14-16, după ce au avut o perioadă de cinci minute de secetă și cu două eliminări temporare, ale lui Kereki și Dedea. În schimb, CSM Făgăraș a fructificat șase din ultimele șapte atacuri. În partea secundă, cele două combatante au mers cap la cap, dovadă și evoluția scorului: 16-16; 17-17; 18-18; 19-19; 22-22 (după ce clujenii au condus cu 21-19 și 22-20); 23-23; 24-24; 25-25; 26-26 și 27-27. În ultimele zece minute, singurul marcator al gazdelor a fost Hossu, aceasta marcând ultimul gol în contul echipei sale în minutul 55. Așa se face că Universitatea n-a mai punctat în ultimele cinci minute, iar din minutul 53 a acumulat două eliminări temporare. Eroul oaspeților a fost Tiberiu Constantinescu, care a marcat de trei ori la rând. Minaur Baia Mare și Știința Bacău și-au asigurat rămânerea în Liga Națională, CSM Făgăraș și HC Buzău vor disputa un baraj, iar CSU Suceava și Universitatea Cluj au retrogradat.

Clasamentul final în play-out

1. Minaur Baia Mare 10      6        1        3        283-258       24
  2. Știința Bacău 10      7        0        3        271-244       22
  3. CSM Făgăraș 10      6        0        4        247-236       21
  4. HC Buzău 10      6        0        4        269-243       20
  5. CSU Suceava 10      4        1        5        248-265       17
  6. Universitatea Cluj 10      0        0        10      233-305       0

Sursa foto: MediaCom.ro