Nu mai buni, dar mai puternici

Aventura campioanei României CFR Cluj în cea mai importantă competiție inter-cluburi de pe Bătrânul Continent se apropie de sfârșit, după ce formația antrenată de Dan Petrescu a fost învinsă, marți seară, pe teren propriu, de Slavia Praga, în prima manșă din play-off-ul Ligii Campionilor. Meciul din Gruia a consemnat prima utilizare a arbitrajului video (VAR) în România. Manşa secundă dintre Slavia şi CFR va avea loc pe 28 august, la Praga. Câştigătoarea va evolua în grupele Champions League, iar învinsa în grupele Europa League.

Campioana Cehiei, cu internaţionalul român Nicolae Stanciu integralist şi cu Alexandru Băluţă rezervă neutilizată, s-a impus în Gruia prin golul marcat în minutul 28 de un jucător cu nume celebru în fotbalul european, Masopust. Este vorba de Lukas Masopust, care nu are nici o legătură cu Josef Masopust, care a jucat pentru naționala Cehoslovaciei între 1954 și 1966. În calitate de gazdă, având și susținerea publicului, CFR putea obţine mai mult decât această înfrângere, însă nu a fost lipsită doar de mai mult tupeu, ci și de noroc. Logodiți, pentru o seară, cu ghinionul, feroviarii au avut o bară şi au ratat un penalty prin Billel Omrani, în minutul 79. CFR a început timid și a fost fost nepermis de cuminte în prima repriză, în care a fost dominată clar din punct de vedere teritorial, Slavia arătând un plus de viteză, de determinare, de forţă și tehnică şi nu în ultimul rând, de valoare. De care, oricât de subiectivi am fi, nu putem face abstracție. Să nu uităm, totuși, că Slavia a fost „sfert-finalistă” a Ligii Europa în sezonul trecut. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 28, când Stanciu a trimis din corner în marginea careului, iar Masopust l-a surprins pe Arlauskis, mascat, cu un şut din drop.
Campioana Cehiei a arestat mingea, având o posesie de 63% în primele 45 de minute.

CFR s-a dezmeticit după pauză

Feroviarii au început mai bine repriza a doua, iar şutul lui Rondon din minutul 51 a fost deviat de Kolar în bară, după o recuperare a lui Omrani.
Bordeianu şi neobositul Camora nu au nimerit poarta cu şuturi din afara careului.
Soarta partidei se putea schimba în minutul 79, când Omrani a ratat un penalty pe care tot el l-a obținut, dar şutul său a fost respins de portarul Kolar. Slavia a încheiat meciul fiind superioară la aproape toate capitolele statistice, cele mai clare fiind posesia mingii (61%-39%), şuturi la poartă (8-4), pase (420-245), pase complete (302-122) sau distanţă alergată (110,7 km-103,5 km).  Slavia a ajuns la şapte meciuri consecutive fără înfrângere în faţa echipelor din România, având trei victorii și patru egaluri. Slavia a jucat în trecut de două ori cu actuala FCSB și împotriva defunctei FC Vaslui.  Să mai scriem că CFR a evoluat în formula Giedrius Arlauskis – Mateo Susic, Andrei Burcă, Mike Cestor, Mario Camora (căpitan) – Luis Aurelio (Alex Păun 72), Mihai Bordeianu (Ovidiu Hoban 87), Damjan Djokovic – Ciprian Deac, George Ţucudean (Mario Rondon 46), Billel Omrani.

Dan Petrescu: ”Ne-au dominat numai teritorial”

Antrenorul principal al clujenilor, Dan Petrescu, s-a arătat deranjat de poziţia în care s-a aflat echipa sa în partida cu Slavia Praga, fiind dominată de adversarul care nu a avut însă prea multe ocazii de a înscrie. „Suntem foarte supăraţi de rezultat, în prima repriză Slavia a dominat la pas. Ei nu au avut nici măcar un şut ca lumea, nu-mi duc aminte de vreun şut pe spaţiul porţii şi au avut un gol ca la tenis de masă. Eu zic că am primit golul prea uşor. Nu rețin ca ei să fi avut vreo ocazie în repriza secundă, ştiu că cel mai bun om de pe teren a fost portarul Slaviei. Nu ştiu ce vom face în retur, pentru că va fi de zece ori mai greu, mai ales că rezultatul nu ne avantajează și nu ne convine. Ne-au dominat fără să aibă o ocazii”.
Dan Petrescu n-a dorit să-l scuze pe Omrani pentru ratarea penalty-ului, dar l-a scos în evidență pa același Kolar, portarul cehilor: „Dacă a dat trei goluri, nu e normal să bată Omrani? El a dat goluri când trebuie, de data aceasta a ratat. Dacă nu baţi penalty, nu ratezi. El a crezut că trebuie să ia mingea să bată, a bătut mereu bine, dar portarul lor a fost extraordinar astăzi şi cred că dacă jucam două-trei zile nu se rezolva problema” a comentat Dan Petrescu în stilul bunului său amic Gică Hagi. Referitor la meciul retur, Petrescu a spus că echipa sa trebuie să realizeze din nou un miracol, așa cum s-a întâmplat la Glasgow.

Țucudean și Deac rămân optimiști

Atacantul echipei CFR Cluj, George Ţucudean, crede ca formaţia sa are puterea să întoarcă la Praga rezultatul nefavorabil din Gruia şi să se califice în grupele Champions League. „Ei au fost pragmatici și au marcat, deși nu și-au creat foarte multe ocazii. Nu caut scuze, dar ne-a lipsit și șansa, dar nici nu am fost inspiraţi la finalizare. Dacă eram mai inspirați probabil că aveam şanse mai mari să marcăm în repriza a doua, când am dominat jocul, am avut multe ocazii. Ştiam ce ne aşteaptă, că ajung foarte repede în careu nostru şi că aleargă foarte mult, dar nu ne-au impresionat. Ca și gazde, trebuia să marcăm. Am avut meciuri grele în toate tururile de până acum şi sperăm să întoarcem rezultatul la Praga”. La rândul său, Ciprian Deac s-a declarat optimist în ceea ce priveşte şansele formaţiei sale de a se califica în grupele Ligii Campionilor, chiar dacă CFR a pierdut prima manşă a play-off-ului. „Suntem supăraţi, e normal să fii aşa când pierzi, dar nu dezamăgiți. Nu e cazul să ne reproșăm ceva. Mai avem meciul retur și consider că trebuie să ne concentrăm pe ce avem de făcut. Ei sunt favoriți la calificare, dar încă ne jucăm șansa. Am arătat în returul de la Glasgow că putem reveni în orice condiţii, suntem o echipă care ştim să revenim și avem această putere. E clar că am făcut o prima repriză slabă, nu am fost agresivi, ei au alergat mai mult și au stat mai mult în jumătatea noastră. În a doua repriză am echilibrat, am pus presiune pe ei, am avut ocazii, am avut acel penalty, dar acesta este fotbalul. Am încercat să facem pressing, dar, după cum aţi văzut, Slavia este o echipă puternică, cu jucători buni, o echipă care aleargă foarte mult, care stă bine în teren şi cred că nu întâmplător au ajuns anul trecut atât de departe în Europa League”.

Petre Marin, titular la Ajax

În celelalte două partide ale serii de marți, APOEL Nicosia a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu Ajax Amsterdam, semifinalistă a competiției în sezonul trecut, iar LASK Linz a fost învinsă de FC Brugge cu 0-1, singurul gol al partidei din Austria fiind marcat de Vanaken, în minutul 10, din penalty. La Ajax, românul Petre Marin a început ca și titular, dar a fost schimbat în minutul 62. „Lăncierii” au evoluat din minutul 80 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mazraoui. Partida s-a disputat la Nicosia, cu aproape 15.000 de spectatori în tribune.