Meci cu 70 de goluri între Potaissa Turda și Toulouse

Potaissa Turda a terminat la egalitate cu Fenix Toulouse Handball, scor 35-35 (la pauză 15-17), marţi seară, pe teren propriu, în prima manşă a turului al doilea preliminar al EHF European League la handbal masculin.

Amfitrionii au evitat înfrângerea la ultima fază a partidei, când oaspeţii au luat la țintă bara. Prima repriză a stat în general sub semnul echilibrului, însă oaspeţii au fost mai mult timp în avantaj, chiar şi la două goluri, 3-5 şi 15-17, scor cu care s-a intrat la vestiare. În partea a doua, echipa din Hexagon s-a desprins la trei goluri, 16-19 (34), 18-21 (36), iar apoi a condus chiar la cinci goluri, 20-25 (40). Potaissa a început o cursă de urmărire şi a reuşit egalarea, 28-28 (50), iar apoi chiar a preluat conducerea, cu 33-31 (56). Câteva momente nereuşite ale ardelenilor, neinspirați la finalizare, dar și nesiguri pe faza defensivă, au adus echipa din Toulouse în postura de favorită la victorie, dar Dragoş Iancu a marcat golul de 35-35, iar oaspeţii au ratat ultimul atac. Principalul marcator al gazdelor în acest meci a fost cristian Ghiță, autor a 9 goluri. Ceilalți marcatori au fost Huba Talas 7, Marius Szoke 5, Roland Thalmaier 5, Dragoş Iancu 3, Milos Dragas 2, Răzvan Pavel 2, Roman Zacaciurin 1 și Nenad Savic 1. De partea cealaltă, principalul om de gol al francezilor a fost Nemanja Ilic, cu opt reușite. Manşa secundă se va juca la Toulouse, pe 29 septembrie, iar gruparea franceză pleacă cu prima șansă la calificare. În aceeași fază a competiției, HC Dobrogea Sud Constanța, echipă care a plecat ca din tun în actuala ediție a Ligii Naționale (denumită Liga Zimbrilor), a terminat la egalitate cu valoroasa gruparea Sporting Lisabona, scor 27-27, duypă 16-14 la pauză în favoarea lusitanilor. După o primă repriză echilibrată, cu cele două formații împărțindu-și perioadele de dominare, gazdele au avut un avantaj de trei goluri, scor 19-16, în minutul 40. Partida n-a fost lipsită de scântei, dovadă că s-au înregistrat nu mai puțin de zece eliminări temporare, câte cinci în fiecare tabără. Returul se va juca la Lisabona, iar Sporting este mare favorită la calificare.