Liga Naţională de Handbal Masculin – Potaissa Turda, mai bună decât Dinamo doar o repriză

• Potaissa Turda a învins doar o singură dată Dinamo Bucureşti în ultimele şapte confruntări directe. Campioana a…”dormit” în prima repriză a partidei de joi seară, dar şi-a umflat muşchii în partea a doua şi s-a impus la o diferenţă de cinci goluri, după ce în minutul 5 era condusă cu 1-7.

foto-handbalPotaissa Turda şi Dinamo Bucureşti s-au înfruntat joi seară, pe terenul primeia, în ultimul meci al etapei a doua din Liga Naţională de handbal masculin, denumită din acest sezon „Liga Zimbrilor”. La capătul unui meci disputat, aşa cum dealtfel ne aşteptam, cu două reprize diametral opuse, prima dominată de gazdă, iar cea de-a doua de oaspeţi, Dinamo şi-a onorat statutul de campioană a României şi s-a impus cu 36-31. Turdenii au avut un start lansat de meci, care i-a luat prin suprindere pe dinamovişti. Aceştia din urmă s-au trezit conduşi cu 1-7 în minutul 5(!), diferenţa de şase goluri fiind înregistrată şi spre finalul primulei reprize, 10-16 (minutul 22) şi 11-17 (minutul 24). O repriză de coşmar pentru bucureşteni, care nu s-au apropiat la mai mult de patru goluri de amfitrioni, care au intrat la vestiare cu un neaşteptat 19-15, pe fondul unui joc foarte bun din partea lui Rotaru, care avea să fie principalul marcator al învinşilor, cu 7 goluri. Din nefericire, accidentarea lui Răzvan Pavel şi-a pus amprenta pe evoluţia turdenilor în repriza secundă. Elevii lui Horaţiu Gal şi-au pierdut prospeţimea şi elanul, iar cu trecerea timpului şi concentrarea. Avantajul de patru goluri al Potaissei a fost anulat de dinamovişti în primele şapte minute ale reprizei a doua. Gazdele n-au reuşit să gestioneze momentul dificil şi au căzut fizic şi psihic, nereuşind să marcheze timp de zece minute, din cauza nesicronizărilor, numeroaselor greşeli şi a lui Irimuş, care s-a făcut…păianjen în poarta dinamoviştilor. Având şi o bancă de rezerve mai scurtă decât a campioanei, Horaţiu Gal n-a reuşit să găsească antidotul la jocul aproape perfect al „alb-roşilor”, care au marcat la foc automat, din toate poziţiile. Principalii marcatori de la învinşi au fost Rotaru (7 goluri), Iancu (4) şi Thalmaier (4). Dinamo Bucureşti şi HC Odorhei sunt singurele echipe cu maxim de puncte după două etape. Potaissa Turda ocupă locul 4, iar etapa viitoare întâlneşte, în deplasare, CSM Focşani. Partida este programată miecuri, 14 septembrie.