Karting 2014 – an bun pentru Transkarting Racing Turda

Darius Babaioana şi Denisa – Andreea Mureşan pe podiumul de premiere

Federaţia Română de Karting preşedinte Ştefan Lucian – a dat publicităţii campionii anului 2014 – clasele Promo BB, Pufo, Mini, KFJ, KZ 2 -, laureaţii avînd parte şi de o gală pe măsura talentului lor.

Îmbucurător este faptul că pe podiumul de premiere s-au aflat pentru rezultatele bune ale anului trecut, Darius Babaioana (locul 3; 71 puncte) şi Denisa – Andreea Mureşan (locul 4; 48 puncte), ambii de la Transkart Racing Turda, ambii la nou înfiinţata clasă Promo BB, ambii la prima lor participare în Campionatul Naţional. Campionat în care la clasa Promo BB (5 – 7 ani) au fost înscrişi 14 copii. Tot de la Transkart Racing Turda, în clasamentul final al clasei Promo BB, Robert Timonea a ocupat locul 8 (19 p), în timp ce Ştefan Baciu s-a clasat pe locul 9 cu 7 p.

Darius Babaioana (6 ani) s-a clasat pe locul 2 în etapa a IV-a (Tg. Secuiesc, 2 – 3 august); pe locul 1 în etapa a VI – a (Bacău, 26 – 28 septembrie) şi pe locul 3 în Cupa României.

La rîndul ei, Denisa – Andreea Mureşan a debutat în C. N. în etapa a II – a (Bacău, 21 – 22 iunie), cînd a ocupat locul 7; s-a clasat pe locul 8 în etapa a IV – a (Tg. Secuiesc, 2 – 3 august) şi pe locul 2 în etapa a VI – a de la Bacău (26 – 28 septembrie).

2014 înseamnă Matia Curuia, Alex Iancu, Vlad Creangă, Andrei Ponta, Andrei Carcea, Kristopher Schlett, Andrei Vajda, Daniel Vasile, Viktor Ştefan, Eduard Bârloiu, Rareş Vlădăreanu, Eric Enache, Mihai Temian, tineri care sînt garanţia viitorului nostru în sportul motoarelor. Cel mai bun tînăr pilot al anului 2014 a fost desemnat Andrei Vajda (Go Kart Team Satu Mare).