Judo: Medalii de bronz pentru Alexandra Paşca şi Adrian Şulcă, la Europenele de cadeţi

Sportivii români Alexandra Paşca şi Adrian Şulcă au cucerit medalii de bronz, la Campionatele Europene de judo pentru cadeţi de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina). Paşca (cat. 52 kg) a dispus în turul secund de azera Farida Safarova, în optimi a trecut de Carla Augustin (Belgia), fiind învinsă în sferturi de Ksenia Galiţkaia (Rusia). În recalificări, Paşca a trecut de portugheza Ana Agulhas, a învins-o pe ucraineanca Snejana Pliş, iar în meciul pentru bronz a câştigat în faţa austriecei Anika Schicho. La cat. 73 kg, Şulcă l-a învins în primul tur pe germanul Vladimir Stark, în optimi s-a impus în faţa francezului Joey Padra, în sferturi a dispus de belgianul Jitse van den Herrewegen, în semifinale a fost învins de rusul Igor Talunin, dar l-a învins în finala pentru bronz pe italianul Giovanni Zaraca.
Cosmin Bucătaru (66 kg) s-a clasat pe locul 9, ca şi Paul Onofrei (66 kg), vineri evoluând şi Roberta Ioviţă (52 kg), Florentina Ivănescu (57 kg). In prima zi a competiţiei, Georgia Hagianu a cucerit medalia de aur la cat. 40 kg.
România participă la Europenele de cadeţi cu 20 de judoka, 10 la feminin şi 10 la masculin.
La competiţie s-au înscris 457 de sportivi din 42 de ţări, 255 la masculin şi 202 la feminin.