Inot (Campionatul Naţional) / Încă patru titluri naţionale pentru sportivii clujeni

foto inotVineri şi sîmbătă au continuat, la Bacău, întrecerile Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 de metri, pentru seniori, tineret şi juniori. Două zile foarte fructuoase pentru sportivii clujenii, care au cucerit nu mai puţin de zece medalii, din care patru de aur. Concret, Carina Bianca Macavei a devenit campioană naţională în cele două probe favorite, 100, respectiv 200 de metri spate. În finala probei de 200 de metri spate, Carina a depăşit-o cu doar 81 de sutimi de secundă pe Andreea Nicolae, de la Steaua Bucureşti. Robert Andrei Glinţă, legitimat tot la Clubul Sportiv Universitatea Cluj, a cucerit medalia de aur în finala probei de 100 de metri spate, fiind cronometrat cu timpul de 54 de secunde şi 97 de sutimi. Glinţă a fost foarte aproape de a realiza dubla, la fel ca şi Carina Macavei, dar a terminat al doilea finala la 200 de metri spate. Proba a fost cîştigată de foarte tînărul Daniel Cristian Martin, legitimat la Clubul Sportiv Municipal Bacău. În vîrstă de doar 16 ani, acesta a stabilit un nou record naţional. A patra medalie de aur a fost adusă de ştafeta masculină a CS Universitatea Cluj, în finala probei de 4×100 metri liber. Din componenţa acesteia au făcut parte Alin Coste, Alexandru Coci, Raul Emanuel Neamă şi Robert Andrei Glinţă. „Studenţii” au acoperit distanţa în 3:26:78. Medalii de argint au cucerit Ana Iulia Dascăl (CS Universitatea Cluj, în proba de 200 metri liber), Alin Coste (CS Universitatea Cluj, în proba de 50 metri fluture) şi ştafeta feminină a Universităţii Cluj (în componenţa Ana Iulia Dascăl, Carina Bianca Macavei, Alexia Dascăl, Andreea Andonie, în finala la 4×100 metri liber). Trei medalii de bronz au intrat în posesia sportivilor Alexandru Coci (CS Universitatea Cluj, în proba de 50 metri fluture), Ana Iulia Dascăl (CS Universitatea Cluj, în proba de 50 metri fluture, cu un nou record naţional, 28 de secunde şi 31 de sutimi) şi Andreea Diana Blîndu (CSM Cluj, în proba de 200 metri liber). Naţionalele de la Bacău s-au încheiat duminică. Cu ultimele rezultate şi consideraţii vom reveni în numărul de marţi al ziarului nostru.