Handbal / Universitatea Cluj a avut combustibil doar pentru o repriză

• În ultimul meci al sezonului, echipa antrenată de Florentin Pera va întâlni, pe teren propriu, Corona Braşov.

Lipsită de grijile retrogradării, Universitatea Cluj este mult prea relaxată pe acest final de campionat, iar sâmbătă a înregistrat a treia înfrângere în ultimele patru jocuri oficiale. Echipa antrenată de Florentin Pera a a fost învinsă, pe teren propriu, de SCM Craiova, scor 24-28, într-o partidă contând pentru etapa a 24-a, penultima, a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputată în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Universitatea a condus cu 3-2, 6-5 şi 12-10. Diferenţa maximă înregistrată în prima repriză, încheiată 12-12, a fost de două goluri. Repriza secundă a fost controlată de echipa oaspete, care s-a desprins decisiv în minutul 54, scor 25-21, după ce clujencele au ratat două atacuri la rând şi o aruncare de la 7 metri, prin Abigail Vălean, Diana Puiu şi Cristian Laslo. În total, Universitatea a ratat trei aruncări de la 7 metri şi nu a profitat de cele şase minute de superioritate numerică pe care le-a avut pe parcursul meciului. Principalele marcatoare ale învinselor au fost Laslo (5 goluri), Tamaş (4), Dindiligan (4) şi Chintoan (3). Ultimul gol al meciului a fost marcat de SCM Craiova, prin Cristina Zamfir, care a transformat o aruncare de la 7 metri. Universitatea Cluj a înregistrat a 12-a înfrângere a sezonului, respectiv a patra pe teren propriu şi rămâne cu 21 de puncte, iar în ultima etapă, pe 23 aprilie, întâlneşte, tot pe teren propriu, Corona Braşov.

Dinamo şi CSM Bucureşti, primele calificate în semifinale

Campioana şi vice-campioana României au confirmat calculele hârtiei şi s-au calificat la braţ în semifinalele play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin. Dinamo a dispus de Dunărea Călăraşi cu 23-21, iar CSM Bucureşti a învins, tot în deplasare, HC Vaslui, cu 30-27. Cu scorul general de 2-0, Dinamo şi CSM Bucureşti merg în „careul de aşi”. Dinamo va înfrunta învingătoarea „sfertului” HC Odorhei – HC Dobrogea Sud Constanţa.