Handbal / „U” Cluj nu a scăpat de blestemul înfrângerilor

În play-out, Universitatea Cluj a început promițător meciul cu Minaur Baia Mare, disputat, miercuri, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, și a condus cu 2-0, 3-1, 4-2, 5-3, 7-4 și 8-6, după care a început căderea. Oaspeții au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 22, scor 9-8, grație lui Popescu, care mai înainte a ratat o aruncare de la 7 metri. Băimărenii s-au desprins la trei goluri în minutul 28, dar gazdele au marcat două goluri consecutive, prin Călin Hossu Demetrios și s-au apropiat la un singur gol, scor 11-12 în minutul 32. Dar n-a fost decât o alarmă falsă. Deși au avut nu mai puțin de cinci eliminări temporare între minutele 30 și 44, băimărenii au gestionat foarte bine momentele de inferioritate și au ajuns să conducă la o diferență de șase goluri, 19-13. Neinspirați la finalizare, clujenii n-au reușit nici să limiteze proporțiile scorului, iar Minaur s-a impus cu 26-20. Campion al ratărilor în tabăra amfitrionilor, Alexandru Gurănescu a irosit trei atacuri în ultimele două minute ale jocului. Ultimul gol l-a înscris Universitatea, prin Călin Hossu Demetrios. Dealtfel, acesta a și fost principalul marcator al învinșilor. Partida a contat pentru etapa a 6-a. Etapa viitoare, Universitatea Cluj întâlnește, în deplasare, HC Buzău.

Clasamentul la zi în play-out

1. Știința Bacău 6        5        0        1        162-136       16
  2. Minaur B. Mare 6        3        1        2        169-146       15
  3. HC Buzău 6        4        0        2        153-139       14
  4. CSM Făgăraș 6        3        0        3        146-141       12
  5. CSU Suceava 6        2        1        3        146-164       11
  6. Universitatea Cluj 6        0        0        6        128-178       0