Handbal / „U” Cluj – la cele mai puține goluri marcate într-un singur meci

Miercuri s-au disputat partidele etapei a 2-a din play-out-ul Ligii Naționale de handbal masculin, iar „lanterna roșie” a sezonului regulat, Universitatea Cluj, formație fără nici un punct în actuala ediție de campionat, a suferit un nou eșec, al 28-lea, 16-31 cu HC Buzău, pe teren propriu. Clujenii au avut parte de o primă repriză mizerabilă, cu doar șapte goluri marcate, rezultând o medie de un gol la patru minute. Universitatea a marcat cele mai puține goluri într-un singur meci în acest sezon. Etapa viitoare, pe 24 aprilie, „studenții” vor înfrunta, în deplasare, CSU Suceava. În aceeași etapă din play-out, Știința Bacău și-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu CSM Făgăraș, scor 23-19, iar Minaur Baia Mare și CSU Suceava au „căzut” la pace, scor 29-29, după 14-13 la pauză pentru oaspeți. În clasament, pe primul loc se află Minaur Baia Mare, cu 9 puncte. Urmează Știința Bacău (7), CSM Făgăraș (6), HC Buzău (5), CSU Suceava (5) și Universitatea Cluj (0 puncte). În play-off, HC Dobrogea Sud Constanța a luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala mare a Ligii Naționale, după ce a învins CSM București cu 28-23, după 12-10 la pauză pentru bucureșteni, care n-au putut ține ritmul și în repriza a doua, în care au marcat doar 11 goluri. Tot în Grupa A, Politehnica Timișoara a învins Dunărea Călărași cu 31-26. În clasament, lideră este HC Dobrogea Sud Constanța, cu 12 puncte, urmată de CSM București (7), Politehnica Timișoara (3) și Dunărea Călărași (2). Etapa viitoare programează, pe 24 aprilie, partidele Dunărea Călărași – HC Dobrogea Sud Constanța și CSM București – Politehnica Timișoara. În Grupa B, Steaua a învins, în deplasare, CSM Focșani, cu 25-20, după o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, scor 9-9.