Handbal / „U” Cluj a fost măcelărită într-un meci cu 88 de goluri!

Campioana en titre Dinamo București și „lanterna roșie” a clasamentului, Universitatea Cluj, au oferit o partidă nebună în cadrul etapei a 18-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de handbal masculin, cu nu mai puțin de 88 de goluri. Dinamo a confirmat calculele hârtiei și s-a impus cu 50-38, fiind prima echipă din campionatul intern care marchează în acest sezon 50 de goluri într-un singur meci. Până la acest meci, Știința Bacău și CSM București au fost echipele cu cele mai multe goluri înscrise într-un singur meci în actuala ediție de campionat, ambele cu câte 44. Coincidența face că pe post de încasatoare a fost de fiecare dată Universitatea Cluj. Dinamo are la dispoziție doar trei zile pentru a pregăti restanța cu CSM București, contând pentru etapa a 8-a. Meciul se va juca miercuri, 13 februarie, de la ora 19,15. Pentru Universitatea Cluj urmează meciul cu HC Buzău, de pe teren propriu, care va avea loc pe 20 februarie, de la ora 18.

Nu merge nici pe teren propriu

După patru deplasări consecutive în acest an, toate soldate cu înfrângeri, handbalistele de la Universitatea Cluj au susținut prima reprezentație pe teren propriu din 15 noiembrie 2018 încoace, întâlnind, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, CSM Bistrița în primul meci al etapei a 16-a din Liga Națională. Oaspetele s-au impus cu 28-27 după un meci în care Universitatea a preluat pentru prima dată conducerea abia în repriza secundă, mai exact în minutul 45, scor 22-21, după golul marcat de Stoklosa. Partida a stat sub semnul echilibrului, iar cea mai mare diferență înregistrată pe tabelă a fost de trei goluri: 7-10, 8-11, 9-12, 10-13, 11-14, 16-19, 17-20. Finalul s-a jucat pe muchie de cuțit, Universitatea ratând golul egalizator prin Moroianu. Clujencele n-au fost inspirate la finalizare în ultimele 11 minute, în care au ratat nu mai puțin de șase atacuri. Spre deosebire de gazde, CSM Bistrița a punctat la toate atacurile din minutul 46 și au șapte. Principala marcatoare a învinselor a fost experimentata Mihaela Ani-Senocico, cu nouă goluri, în timp ce de la bistrițence s-a remarcat Ardean Elisei, cu zece goluri. Universitatea Cluj a pierdut ultimele patru meciuri cu CSM Bistrița, trei în campionat și unul în Cupa României. Clujencele se află la 11 puncte de locul 10, primul care asigură rămânerea în Liga Naționale și care este ocupat de CSM Slatina. Etapa viitoare, pe 24 februarie, Universitatea Cluj întâlnește, în deplasare, Gloria Buzău.