Handbal / ”U” Cluj a fost egala campioanei jumătate de repriză

Etapa a 17-a din cadrul Ligii Naționale de handbal feminin, denumită Liga Florilor, a rezervat Universității Cluj un meci din categoria ”misiune imposibilă”, respectiv în deplasare, pe terenul campioanei en titre SCM Rm. Vâlcea. Partida, în care nu s-a pus problema învingătoarei, a început în nota de dominare a oaspetelor, care au marcat primele, în secunda 42, prin veterana Florina Chintoan. Universitatea a condus cu 2-0, 3-1, 4-1, 5-2, 6-4, 7-4, 8-6, 9-7 și 11-10. Gazdele au trecut pentru prima dată la conducere în minutul 17, când Gonzales a punctat pentru 10-9. Universitatea n-a reușit să profite de dubla eliminare de două minute suferită de amfitrioane, iar după începutul promițător a încheiat repriza în genunchi, cu doar două goluri marcate în ultimele zece minute, de Fais și Moraru. Clujencele au irosit șase atacuri. Așa se face că scorul pauzei a fost 17-13 pentru vâlcence, care au deschis repriza secundă cu două ratări, prin Osterballe și Badea. Aceeași Osterballe s-a revanșat și a fructificat o aruncare de la 7 metri. Eliminarea de două minute a Cristinei Boian în tabăra Universității a făcut ca SCM Rm. Vâlcea să se distanțeze la șase goluri, scor 22-16. Până la final, în ciuda eforturilor, Universitatea nu a reușit să se apropie la mai mult de patru lungimi, 22-26, 23-27, 24-28 și 25-29. Între minutele 54 și 58, ”studentele” n-au găsit drumul spre gol, ratând o aruncare de la 7 metri, prin Patricia Moraru, și alte patru atacuri, prin Pica, Fais și Bărbos. Alexandra Badea a înscris ultimul gol și a stabilit scorul final, 34-26 pentru SCM Rm. Vâlcea, care a confirmat calculele hârtiei, și-a valorificat dublu statut, de gazdă și favorită, însă după un început mai bun din partea Universității, care a jucat preț de 17 minute de la egal la egal cu cea mai bună echipă din handbalul feminin românesc. CSM București și SCM Rm. Vâlcea domină copios sezonul în Liga Florilor, ambele având câte 40 de puncte. Pe locul al treilea, la mare distanță, se află Minaur Baia Mare, cu 30 de puncte. În ceea ce privește Universitatea Cluj, acesta e penultima, cu 6 puncte. Deasupra clujencelor se află Rapid București, pe care Universitatea trebuie s-o depășească dacă vrea să evite retrogradarea. Următorul meci al Universității va avea loc sâmbătă, 29 februarie, pe teren propriu, cu HC Dunărea Brăila, grupare aflată pe locul 5 în clasament.