Handbal / Turdenii sunt de neoprit

• Neînvinsă din noiembrie anul trecut, formația antrenată de Horațiu Gal a obținut a șasea victorie consecutivă.

Potaissa Turda a ajuns la șase victorii consecutive în Liga Națională de handbal masculin, după ce a dispus și de Știința Bacău, într-o partidă disputată miercuri seară, în Sala „Gheorghe Barițiu”, contând pentru etapa a 18-a. Turdenii sunt neînvinși în campionat din 22 noiembrie 2011, de la acel 26-29 cu Dunărea Călărași, pe teren propriu. Ultima victimă a handbaliștilor antrenați de Horațiu Gal, Știința Bacău, navighează în a doua jumătate a clasamentului fără nici o șansă de a accesa play-off-ul. Potaissa și-a onorat dublul statut, de gazdă și favorită, și s-a impus cu 35-26, după 15-12 la pauză. Primul gol al meciului a fost marcat de băcăuani, iar cele două echipe au mers cap la cap în primele cinci minute, după care gazdele au marcat de patru ori la rând. Turdenii au mai avut o astfel de serie, tot în prima repriză, între minutele 27 și 30, iar în repriza secundă au punctat de cinci ori consecutiv, între minutele 52 și 55. De partea cealaltă, moldovenii n-au marcat niciodată în acest meci mai mult de două goluri la rând. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Pop (6 goluri), Thalmaier (5), Rotaru (4) și Lazăr (4). Într-un alt meci, dar contând pentru etapa a 8-a, campioana en titre Dinamo București și-a umflat mușchii în fața celor de la CSM București și s-a impus cu 28-20, după o primă repriză de coșmar pentru oaspeți, care au marcat doar șase goluri!

Rezultatele etapei a 18-a

• Steaua București – HCDS Constanța           24-25
  • Gloria Buzău – CSM Făgăraș           24-25
  • Dunărea Călărași – CSU Suceava           30-24
  • Minaur B. Mare – Politehnica Timișoara 23-27
  • Potaissa Turda – Știința Bacău 35-26

Partida Dinamo București – CSM București, scor 28-20, disputată tot miercuri, a contat ca și restanță contând pentru etapa a 8-a. Jocul Dinamo București – „U” Cluj, scor 50-38, contând pentru etapa a 18-a, s-a jucat în avans pe 9 februarie. CSM București – CSM Focșani, contând pentru etapa a 18-a a fost reprogramată pentru data de 24 februarie, de la ora 17,30.

———————————————————————————–

1. Minaur B. Mare 18      6        3        9        525-526       21
  2. CSM Făgăraș 18 5        2        11      435-485       17
  3. Gloria Buzău 18 4        0        14      438-497       12
  4. Știința Bacău 18 4        0        14      477-542       12
  5. CSU Suceava 18 3        2        13      424-495       11
  6. Cluj 18 0        0        18      465-651       0

*- la finalul sezonului regulat, echipele clasate pe locurile 1-8 vor evolua în play-off.