Handbal / Potaissa Turda – Steaua București în „sferturile” play-off-ului

• Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal îi pot evita pe „roș-albaștri” dacă se impun la Constanța în ultima etapă a sezonului regulat, iar Dinamo pierde la Baia Mare, cu Minaur. Mai există o variantă, dar aceasta ține de domeniul științifico-fantasticului: „U” Cluj s-o bată pe Steaua la București.

Potaissa Turda și-a valorificat avantajul terenului propriu în fața celor de la Minaur Baia Mare, în ultimul meci al etapei a 25-a, penultima a sezonului regulat, disputat joi seară, în Sala „Gheorghe Barițiu”. Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal s-au impus la o diferență de cinci goluri, scor 34-29, diferență consemnată și la pauză, 20-15. Repriza secundă a stat sub semnul echilibrului și s-a încheiat la egalitate, 14-14. După patru meciuri la rând fără victorie și trei înfrâ ngeri consecutive, cu Steaua, Dinamo și Dunărea Călărași, Potaissa Turda leagă, din nouă, două victorii și urcă pe locul patru în clasament. Turdenii pot spera chiar și la locul trei, ocupat în prezent de Dinamo, dar pentru asta trebuie să se impună la Constanța, în ultima etapă, iar campioana să piardă la Baia Mare, cu Minaur. Cert este că Potaissa și-a securizat locul patru, care îi oferă un avantaj cel puțin în prima fază a play-off-ului, în care va fi gazdă în două din cele teoretic trei meciuri prevăzute de regulamentul competiției. Cum este foarte greu de crezut că Steaua București se va împiedica de Universitatea Cluj în ultima etapă a sezonului regulat, „roș-albaștri” sunt adversarii turdenilor în „sferturile” play-off-ului. Iată cum arată încrucișările înaintea ultimei etape din sezonul regulat: HC Dobrogea Sud Constanța – CSM Focșani, CSM București – Politehnica Timișoara, Dinamo București – Dunărea Călărași și Potaissa Turda – Steaua București.

Programul ultimei etape

Duminică, 31 martie

• Dunărea Călărași – HC Buzău (ora 17.00)
  • CSM Făgăraș –Știința Bacău (ora 18.00)
  • CSU Suceava – CSM Focșani (ora 18.00)

Miercuri, 3 aprilie

• Poli Timișoara – CSM București (ora 16.00)
  • HCDS Constanța – Potaissa Turda (ora 18.00)
  • Minaur Baia Mare – Dinamo Buc. (ora 18.00)
  • Steaua București – „U” Cluj Napoca (ora 18.00)

————————————————————————————

1. Minaur B. Mare 25      9        3        13      718-731       30
  2. CSM Făgăraș 25 6        2        17      610-676       20
  3. CSU Suceava 25 6        2        17      601-678       20
  4. HC Buzău 25 6        1        18      615-685       19
  5. Știința Bacău 25 5        0        20      656-751       15
  6. „U” Cluj Napoca 25 0 0        25      643-889       0