Handbal / Potaissa Turda, remiză în primul meci oficial al anului

Liga Națională de handbal masculin, denumită Liga Zimbrilor, s-a reluat miercuri, cu primul meci al etapei a 15-a, care a opus, la Turda, echipa locală Potaissa, locul doi în clasamentul sezonului regulat, și vice-campioana națională HC Dobrogea Sud-Constanța, prezențe obișnuite în play-off-ul campionatului. Partida, una care a stat sub semnul echilibrului, s-a încheoat nedecis, scor 28-28, după 15-15 la pauză. Echipa antrenată de Horațiu Gal a condus în prima repriză chiar și la patru goluri diferență, scor 14-10, dar oaspeții au reușit să anuleze avantajul gazdelor chiar dacă au avut un jucător eliminat temporar, în persoana lui Simovic. În partea secundă a fost rândul vice-campionilor să aibă un avantaj de patru goluri, scor 26-22 în minutul 51, respectiv 27-23 în minutul 56. Potaissa a gestionat mai bine finalul jocului și a reușit să evite înfrângerea grație lui Radu Ghiță, autor a patru goluri. Ultima reușită i-a aparținut consacratului Roland Thalmaier, care a înscris cu 17 secunde înainte de final, după ce Sandu Ciprian a făcut 28-27 pentru HC Dobrogea Sud-Constanța. În urma acestui rezultat, Potaissa Turda acumulează 29 de puncte și își păstrează poziția secundă în clasament, iar etapa viitoare, pe 2 februarie, întâlnește, în deplasare, Politehnica Timișoara. Celelalte meciuri ale etapei a 15-a se joacă astăzi și mâine. Vineri are loc disputa dintre campioana Dinamo București și CSM București.