Handbal / Potaissa Turda încheie etapa pe podium

• Profitând de pasul greșit al Dunării Călărași, învinsă pe teren propriu de HC Dobrogea Sud Constanța, Potaissa Turda a urcat pe locul trei în clasament, iar dacă astăzi s-ar încheia sezonul regulat, handbaliștii antrenați de Horațiu Gal ar urma să întâlnească cel mai accesibil adversar din play-off, respectiv CSM Focșani.

Potaissa Turda a început etapa a 16-a, a doua din 2019 în Liga Națională de handbal masculin, pe locul patru, și o încheie pe ultima treaptă a podiumului, ca urmare a rezultatelor înregistrate. Echipa antrenată de Horațiu Gal și-a trecut în cont a patra victorie consecutivă, iar ultima victimă a turdenilor a fost CSM Făgăraș, formație fără pretenții la play-off. Dar care a evoluat curajos în meciul din sala „Gheorghe Barițiu”, însă valoarea lotului și experiența gazdelor și-au spus cuvântul, iar Potaissa, confirmând calculele hârtiei, s-a impus la o diferență de șapte goluri, scor 35-28. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, iar oaspeții au lăsat impresia că pot obține un rezultat pozitiv, turdenii lovindu-se de o echipă foarte bine organizată în apărare, dar care n-a avut același randament în ofensivă. CSM Făgăraș n-a putut ține ritmul pe care și l-a impus în prima repriză, iar în partea a doua a marcat doar trei goluri în aproape 18 minute. Pe fondul acesta, Potaissa, cu Georgică Cântec în zi bună, s-a desprins la șapte goluri în minutul 45, scor 26-19. Diferență decisivă, imposibil de remontat de către făgărășeni, în condițiile în care aceștia din urmă s-au resemnat și au lăsat garda jos. Dacă era la bonx, antrenorul oaspeților ar fi trebuit să arunce prosopul. Ultima parte a meciului s-a jucat de nevoie. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Cântec (5 goluri), Pop (4) și Thalmaier (4). În aceeași etapă, campioana en titre, Dinamo București, a tremurat pentru victoria cu CSU Bucovina Suceava, în fața căreia „alb-roșii” s-au impus la un singur gol diferență, scor 25-24, în condițiile în care moldovenii au câștigat repriza secundă cu 16-12! Dinamo ocupă ultimul loc de play-off, însă nu se pune problema să-l rateze din moment ce Minaur Baia Mare se află la șase puncte în spate și un meci în plus. Etapa a 17-a debutează marți, cu partida HC Dobrogea Sud Constanța – Minaur Baia Mare, și continuă miercuri, cu alte patru meciuri, între care și Universitatea Cluj – Potaissa Turda. Să mai scriem că restanța Dinamo București – CSM București, contând pentru etapa a 8-a, se va juca marți, 12 februarie.