Handbal / Potaissa Turda continuă în play-off cu o grupă infernală

• Formația antrenată de Horațiu Gal a încheiat sezonul regulat cu o înfrângere și va juca în play-off într-o grupă de foc, cu Dinamo și Steaua. Turdenii vor debuta sâmbătă, 6 aprilie, pe teren propriu, împotriva „roș-albaștrilor”. Clasată pe ultimul loc, Universitatea Cluj va evolua în play-out, încercând să evite retrogradarea.

Sezonul regulat al Ligii Naționale de handbal masculin, ediția 2018/2019 s-a încheiat miercuri, cu înfrângeri ale echipelor clujene. Astfel, Potaissa Turda a capotat pe terenul liderului HC Dobrogea Sud Constanța, în vreme ce „lanterna roșie” Universitatea Cluj a pierdut pe terenul Stelei, însă a câștigat repriza secundă, cu 16-13. „Studenții” n-au bătut pe nimeni în cele 26 de etape ale sezonului regulat, încasând 920 de goluri, rezultând o medie de 35 de goluri încasate pe meci. Se vede treaba că Liga Națională reprezintă o pălărie mult prea mare pentru handbaliștii Universității, care cel puțin au experimentat partidele cu greii semicercului românesc. Universitatea va juca în play-out, încercând să evite retrogradarea. „Studenții” încep play-out-ul cu zero puncte, în vreme ce ocupanta locului 9 la finalul sezonului regulat, în speță Minaur Baia Mare, va lua startul în play-out cu 9 puncte.

Potaissa Turda a încheiat sezonul regulat pe locul patru. Din acest sezon, echipele calificate în play-off au fost împărțite în două grupe, în funcție de locurile ocupate la finalul sezonului regulat. Astfel, echipele clasate pe locurile 1, 3, 5 și 7 fac parte din aceeași grupă și este vorba de HC Dobrogea Sud Constanța, CSM București, Dunărea Călărași și Politehnica Timișoara (deținătoarea Cupei României). În componența celeilalte grupe intră formațiile clasate pe locurile 2, 4, 6 și 8, adică Dinamo București (campioana en titre), Potaissa Turda, Steaua București și CSM Focșani. După modelul campionatelor puternice ale Europei, respectiv cel danez, echipele clasate pe locurile 1-8 duc mai departe doar punctele acumulate cu celelalte formații calificate în play-off. Așadar, Potaissa Turda începe play-off-ul cu patru puncte. Dinamo va avea 6, Steaua 2, iar CSM Focșani nici un punct. Play-off-ul se va juca în sistem campionat, fiecare cu fiecare, respectiv tur-retur. Echipele clasate pe primul loc în cele două grupe vor disputa finala mare după sistemul cel mai bun din trei meciuri. În acest moment, avantajate sunt HC Dobrogea Sud Constanța și Dinamo București.

————————————————————————————

1. Minaur B. Mare 26      9        3        14      745-765       30
  2. CSU Suceava 26 7        2        17      632-705       23
  3. CSM Făgăraș 26 7        2        17      642-697       23
  4. HC Buzău 26      6        1        19      637-722       19
  5. Știința Bacău 26 5        0        21      677-783       15
  6. „U” Cluj Napoca 26 0 0        26      671-920       0