Handbal / Potaissa Turda a pierdut locul secund

Învinsă de Steaua București, pe teren propriu, în primul meci al etapei a 21-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de handbal masculin, Potaissa Turda a făcut rocadă în clasament cu CSM București, iar elevii antrenați de Horațiu Gal au coborât pe poziția a treia. Modificarea a intervenit după jocul dintre CSM București și Dinamo, disputat miercuri seară și încheiat cu victoria primeia, scor 24-23. Dinamo a înregistrat a cincea înfrângere în Liga Națională și se bate pentru locul patru cu Dunărea Călărași și Steaua București. „Alb-roșii” ar putea reveni în lupta pentru locul al treilea etapa viitoare, dacă învinge Potaissa Turda. Cele două echipe sunt despărțite în acest moment de patru puncte. Clasarea în primele patru la finalul sezonului regulat constituie un avantaj cel puțin în „sferturile” play-off-ului, în care formațiile mai bine clasate sunt gazde în două din cele trei meciuri. HC Dobrogea Sud Constanța a mai făcut un pas spre câștigarea sezonului regulat, după victoria scontată cu una din codașele clasamentului, CSM Făgăraș. Politehnica Timișoara a devansat CSM Focșani după 33-25 cu CSU Bucovina Suceava, însă este greu de crezut că bănățenii vor urca mai sus de locul 7, chiar dacă până la startul play-off-ului mai sunt de disputat cinci partide, iar în joc mai sunt 15 puncte. Oricum, timișorenii vor avea parte de un oponent foarte tare în play-off, indiferent dacă vor termina pe 6, 7 sau 8 sezonul regulat. Universitatea Cluj a făcut o a doua repriză foarte bună cu Minaur Baia Mare, s-a impus cu 13-10, dar a cedat în final cu 25-27, contabilizând un nou eșec, al 21-lea. Liga Națională se reia pe 12 martie, iar până atunci, sâmbătă, 9 martie, sunt programate partidele din semifinalele Cupei României la handbal masculin: Steaua București – Dinamo București și Politehnica Timișoara – CSM Focșani.

———————————————————————————-

1. Minaur B. Mare 21      8        3        10      607-606       27
  2. Gloria Buzău 21 6        0        15      520-574       18
  3. CSM Făgăraș 21 5        2        14      507-570       17
  4. CSU Suceava 21 4        2        15      497-581       14
  5. Știința Bacău 21 4        0        17      550-635       12
  6. „U” Cluj 21 0        0        21      539-744       0

*- la finalul sezonului regulat, ocupantele locurilor 1-8 vor evolua în play-off.