Handbal / Potaissa Turda a început returul sezonului regulat cu o victorie

• Cu Răzvan Pavel în zi de graţie, autor a zece goluri, formaţia antrenată de Horaţiu Gal şi-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu HC Vaslui, iar etapa viitoare, pe 10 decembrie, înfruntă, în deplasare, campioana en titre, Dinamo Bucureşti, care a revenit pe primul loc în clasament, după victoria cu penultima clasată CSM Satu Mare.

Potaissa Turda continuă seria evoluţiilor foarte bune, reuşind să-şi treacă în cont un nou succes, al zecelea în principala competiţie internă, respectiv al şaselea pe teren propriu, unde elevii antrenaţi de Horaţiu Gal au înregistrat un singur eşec în acest sezon, în faţa campioanei en titre, Dinamo Bucureşti. Ultima victimă a Potaissei este HC Vaslui, echipă care s-a deplasat la Turda cu un moral beton după trei victorii la rând, cu CSM Focşani, Steaua Bucureşti şi CSM Satu Mare. Amfitrionii au căutat să încheie rapid socotelile şi au dominat copios prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de şase goluri, 16-10, graţie evoluţiei lui Răzvan Pavel, care a şi fost principalul marcator al meciului, cu zece goluri. Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată, dovadă şi scorul consemnat la finalul acesteia, 17-17. Potaissa s-a impus cu 33-27 într-un meci contând pentru etapa 14 a sezonului regulat din Liga Naţională de handbal masculin. În afara amintitului Răzvan Pavel, de la învingători s-au mai remarcat Adomnicăi (5 goluri), Cântec (4) şi Savic (4). A fost al şaselea meci oficial dintre cele două echipe, iar scorul „directelor” a devenit 3-2 în favoarea turdenilor, cu menţiunea că un meci s-a terminat nedecis. În urma victoriei cu HC Vaslui, Potaissa Turda acumulează 31 de puncte, iar etapa viitoare, pe 10 decembrie, înfruntă, în deplasare, Dinamo Bucureşti. Într-o altă partidă contând pentru etapa a 14-a, Politehnica Timişoara şi HC Dobrogea Sud au terminat la egalitate, scor 19-19, după 12-9 la pauză în favoarea oaspeţilor, care se află la al doilea meci consecutiv fără victorie. HC Odorhei s-a apropiat ameninţător de primul loc, după victoria facilă cu HC „Adrian Petrea Reşiţa”, de pe teren propriu, scor 26-16. Desprinderea gazdelor a avut loc în repriza secundă.