Handbal Masculin / Potaissa Turda s-a calificat în semifinalele campionatului

• De la introducerea sistemului cu play-off şi play-out, implementat în urmă cu cinci ani, Potaissa Turda este singura echipă care s-a calificat de fiecare dată în „careul de aşi”. Pentru un loc în marea finală, turdenii se vor bate cu Dinamo Bucureşti sau HC Dobrogea Sud Constanţa, în faţa cărora vor avea avantajul de a disputa două din cele trei meciuri pe teren propriu.

Echipa antrenată de Horaţiu Gal, locul doi la finalul sezonului regulat, a încheiat seria cu Dunărea Călăraşi, din „sferturile” de finală ale play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin. Fiind prima gruparea ce obţine viza pentru semifinalele campionatului. După cum reiese din rezultatul consemnat, 25-26, partida a stat sub semnul echilibrului, turdenii, mai valoroşi şi mai experimentaţi, gestionând mai bine finalul, care i-a prins pe călărăşeni gâfâind. Atu-ul oaspeţilor l-a reprezentat banca de rezerve mai lungă. Potaissa s-a aflat pentru prima dată în avantaj abia în minutul 18, scor 9-8, dar amfitrionii au încheiat primul mitan cu 15-13. Dealtfel, diferenţa de două goluri a fost şi cea maximă în repriza a doua, în care echipele s-au succedat la conducere. Greul în tabăra turdenilor l-a dus Roman Zacaciurin, care a marcat 12 goluri. Pentru Potaissa este important faptul că acest „sfert” de finală s-a încheiat înaintea unui meci decisiv, în condiţiile în care Irimuş, Cântec, Thalmaier şi compania sunt angrenaţi şi în Cupa Challenge. Vă reamintim că Potaissa va înfrunta, în semifinale, gruparea islandeză Vestmanneyjaer, cu prima manşă pe terenul scandinavilor, sâmbătă, 21 aprilie. Partida va fi arbitrată de ungurul Olah Bonifert. Se cunoaşte şi arbitrul care va conduce returul programat pe 29 aprilie, respectiv norvegianul Kleven Jorum. Este cel puţin ciudat că la un meci al unei echipe scandinave a fost delegat un arbitru…scandinav!

Coincidenţa face că în sezonul trecut, turdenii s-au calificat în ultimul act al Cupei Challenge după ce au eliminat o echipă islandeză, respectiv Valur Reykjavik, tot cu prima manşă în deplasare. Potaissa a pierdut atunci la o diferenţă de opt goluri, iar accederea în finală părea imposibilă, dar reprezentanta României s-a impus în retur, pe teren propriu, cu 32-23. În cealaltă semifinală se înfruntă Madeira Andebol (Portugalia) şi AEK Atena (Grecia), cu prima manşă în fieful lusitanilor.